Oswoić dorosłość

Fundacja Pomocy Dzieciom „Tak Po Prostu” z Poznania zainicjowała projekt mający na celu wsparcie pełnoletnich wychowanków domów dziecka w ich starcie w dorosłe życie. Do współpracy zaprosiła instytucje publiczne i firmy. 11 czerwca 2018 r. w Strzałkowie w Wielkopolsce odbyło się uroczyste podsumowanie inicjatywy, której partnerem jest m.in. IKEA.

 

Fundacja Pomocy Dzieciom „Tak Po Prostu” z Poznania wspólnie z Fundacją Saint-Gobain Initiatives, przy wsparciu władz powiatu słupeckiego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupcy, Zakładu Aktywności Zawodowej w Słupcy oraz firm partnerskich, zrealizowały pionierski w skali kraju projekt pomocy młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych w usamodzielnieniu się – „Oswoić dorosłość”.

W wyniku projektu powstało 11 mieszkań treningowych pozwalających wychowankom domów dziecka na naukę samodzielności pod okiem opiekuna. Lokale są w pełni wyposażone w meble, sprzęt AGD i akcesoria, a to dzięki pomocy IKEA i pozostałych partnerów projektu, tj. Grupy Saint-Gobain, Amica, Castorama, Sii, Bawa, Variant, Masterkey, Tadmar. Warto podkreślić, że właśnie pracownicy IKEA oraz Fundacji Saint-Gobain w ramach wolontariatu wyremontowali i umeblowali mieszkania. 43 wolontariuszy z Grupy IKEA aktywnie włączyło się w aranżacje mieszkań oraz montaż mebli.

W IKEA wiemy, że dom to najważniejsze miejsce w życiu każdego człowieka. Cieszymy się, że dzięki współpracy tak różnych podmiotów w ramach projektu „Oswoić dorosłość” udało się stworzyć dobrze i funkcjonalnie urządzone mieszkania dla młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Mamy nadzieję, że pomoże im to poczuć się pewniej w ich dorosłym, samodzielnym życiu – mówi Katarzyna Warchał, Purchasing and Logistic Area Manager Central Europe, Grupa IKEA.

„Oswoić dorosłość” to kompleksowa pomoc. W programie oprócz mieszkań, powstały inkubatory przedsiębiorczości, a uczestników zaproszono do udziału w cyklu szkoleń oraz warsztatów przygotowujących wychowanków do samodzielności i aktywnego poszukiwania pracy.

Wychowankowie domów dziecka, opuszczając po 18 urodzinach swoje dotychczasowe placówki wychowawcze, często nie potrafią poradzić sobie z trudnościami dorosłego życia. Dlatego postanowiliśmy ułatwić im start w dorosłość i zaoferować mieszkania treningowe. Pozwoli im to na naukę samodzielności w bezpiecznych warunkach – mówi Agnieszka Pantkowska przedstawiciel Fundacji Pomocy Dzieciom „Tak Po Prostu”.