Operacja #LOTdoDomu – polscy turyści wrócą do kraju

Czarterowe połączenia PLL LOT w ramach rządowej akcji #LotdoDomu przywiozą do Polski turystów z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Cypru i Malty. Ci, którzy przebywają w pozostałych krajach będą mogli zapisywać się na połączenia LOT, które będą realizowane sukcesywnie, po zryczałtowanych cenach jednakowych dla wszystkich.

Akcja #LotdoDomu rozpocznie się w poniedziałek, ale strona internetowa wraz z terminami połączeń ruszy już dziś po 22. PLL LOT na zlecenie rządu wyśle samoloty czarterowe po Polaków przebywających w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Cyprze i na Malcie. W miarę zgłaszanego zapotrzebowania zapewni także połączenia do tych miejsc, w których przebywają turyści z naszego kraju.

#LOTdoDomu: Czartery wrócą zgodnie z planem

Mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z Polakami, które miały wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie naszego kraju będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy, czyli:
• małżonkowie obywateli polskich,
• dzieci obywateli polskich,
• osoby posiadające Kartę Polaka,
• osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Akcja #LotdoDomu dofinansowana z budżetu

Te loty czarterowe, które wcześniej zostały już zarezerwowane, odbędą się więc bez przeszkód.

„Tym, którzy chcieliby wrócić wcześniej, możliwość taką zaproponuje PLL LOT w ramach specjalnych połączeń. Ci, którzy przebywają w różnych częściach świata mogą się zapisać na powroty na stronie PLL LOT. Cena biletów będzie zryczałtowana, jednakowa dla wszystkich. Dodatkowy koszt poniesie państwo polskie” – powiedział Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z prezesem PLL LOT.

„W myślach wielu liderów państw i prezesów myśli lotniczych jest zadanie ograniczenia połączeń lotniczych. Komercyjne połączenia do Polski z wielu krajów nie są oferowane, stąd potrzeba, aby tym turystom, którzy nie mogą wrócić do kraju drogą lądową, zaproponować pomoc. Od poniedziałku będziemy realizowali program, już jutro polecą pierwsze loty czarterowe w ramach tej akcji” – zapowiedział Rafał Milczarski, prezes PLL LOT.

Ruszą zapisy na dodatkowe połączenia

Przewoźnik narodowy uruchomi nową stronę Lotdodomu.pl – tam będzie można zgłaszać zapotrzebowanie na rejsy. Dzisiaj po 22 zostaną udostępnione treści, a konkretnie lista połączeń w kolejności ich realizacji.

Jak poinformował Mateusz Morawiecki, za granicą przebywa 1,5 mln Polaków. Rząd szacuje, że od 200 do 50 tys. osób może chcieć wrócić.

PLL LOT zapewnia, że ci, którzy wykupili bilety na najbliższe terminy i nie chcą skorzystać z połączeń, będą mogli zmienić termin wylotu bądź otrzymać zwrot kosztów.

Więcej: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu

Źródło: https://www.waszaturystyka.pl/lot-do-domu-rusza-akcja-sprowadzania-polskich-turystow-do-kraju/