Operacja Czysta Rzeka apeluje – Nie śmieć w majówkę!

Majówka to czas, który chętnie spędzamy na łonie natury. Zadbajmy o to, aby podczas pikników, spacerów czy wycieczek rowerowych nie pozostawić po sobie śladów w postaci odpadów. 

Jeśli podczas wycieczek na łono natury wygenerujemy odpady to najlepiej zabierzmy je ze sobą do domu, a tam posegregujmy – radzą organizatorzy Operacji Czysta Rzeka. Bo wtedy jest szansa na większy odzysk surowca – tłumaczą. Możemy też skorzystać z możliwości wyrzucenia ich do kosza w miejscu biesiadowania, jeśli taki znajduje się w pobliżu.
Niestety puste butelki i opakowania po jedzeniu to najczęstszy widok po przebywaniu ludzi nad rzeką, jeziorem czy w lesie. Coraz częściej zdarzają się też jednorazowe grille, a także utopione hulajnogi.
Śmieci pokonsumpcyjne
fot. Operacja Czysta Rzeka

“Majówka sprzyja częstszemu przebywaniu w plenerze, dlatego tak ważne jest, aby uczulić społeczeństwo, by podeszło odpowiedzialnie do relaksu i rozrywki na powietrzu. Stąd nasze upominanie. Czasem jeden dodatkowy komunikat wystarczy, by ktoś zachował się inaczej, dlatego nie poddajemy się i uświadamiamy przed masowym wyjściem w plener. Wiele miejsc relaksu zostało posprzątanych w ramach Operacji Czysta Rzeka czy innych inicjatyw z okazji Światowego Dnia Ziemi. Pokażmy, że doceniamy trud tych, którzy robią porządki po cudzych imprezach na łonie natury i że potrafimy zachować się przyzwoicie, nie śmiecąc”  przypomina – Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka.

Wiele miejsc relaksu zostało posprzątanych w ramach Operacji Czysta Rzeka czy innych inicjatyw z okazji Światowego Dnia Ziemi. Pokażmy, że doceniamy trud tych, którzy robią porządki po cudzych imprezach na łonie natury i że potrafimy zachować się przyzwoicie, nie śmiecąc.
Operacja Czysta Rzeka to największa w Polsce akcja społeczne sprzątania terenów zielonych. W 4 edycjach ponad 15600 wolontariuszy zebrało ponad 500 ton śmieci. W piątej edycji uczestniczy ponad 18 000 osób, zarejestrowano blisko 600 akcji i zaraportowano do tej pory 219 ton śmieci. Najwięcej akcji – 176 – odbyło się w weekend z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi. Akcje sprzątania odbywają się wiosną, bo właśnie wtedy przyroda budzi się do życia i można zaobserwować ogromne pokłady śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach położonych przy korytach rzek czy innych zbiornikach.
Rejestracja sztabów wystartowała 1 marca i już tradycyjnie odbywa się drogą elektroniczną na stronie internetowej akcji www.operacjarzeka.pl.
Lokalne akcje sprzątania potrwają do 6 maja. Sztaby i akcje można zgłaszać jeszcze do 30 kwietnia. W tym samym terminie mogą się rejestrować także uczestnicy.