Ojcowskie wydarzenie roku

Jak być ojcem, przy którym inni czują się bezpiecznie? Jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w domu, w szkole, w Internecie czy na ulicy? Tym i innym podobnym pytaniom poświęcone będzie FORUM „BEZPIECZEŃSTWO I TROSKA” – spotkanie ojców z całego kraju, a także zagranicy, które odbędzie się w Zabrzu, w sobotę 6 września 2014 r.
tato_infografikaFora Tato.Net to największe tego typu spotkania ojców w Polsce. Odbywały się już w Lublinie (2004), Głogowie (2005), Lwowie (2006), Warszawie (2010) oraz Krakowie (2013). Do Krakowa przyjechało w ubiegłym roku ponad 300 ojców. W tym roku organizatorzy: Fundacja Cyryla i Metodego oraz Miasto Zabrze zapraszają do obiektów Kopalni Sztuki pół tysiąca mężczyzn.

Tegoroczne Forum poświęcone będzie zadaniom ojca związanym z troską o bezpieczeństwo rodziny w sferze fizycznej, materialnej, psychicznej i duchowej. Uczestnicy odkrywać będą źródła poczucia bezpieczeństwa ojca, a jednocześnie możliwości przeciwdziałania zagrożeniom na jakie dzieci mogą być narażone aktualnie w domu, w szkole, na ulicy czy poprzez Internet. Zostaną też wyposażeni w pakiet „ojcowskich narzędzi” – zestaw materiałów i publikacji, które pomogą im w opracowaniu własnej, domowej polityki bezpieczeństwa.

Kompetentną wiedzą podzielą się eksperci z Polski i ze świata, m.in.: prof. Xavier Lacroix (Francja), O. Vasile Mihoc (Rumunia), Steve Wilson z National Center for Fathering (USA). Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli specjaliści z zakresu zabezpieczeń internetowych, przeciwpożarowych i pierwszej pomocy przedmedycznej. Będą też goście specjalni: muzyk Robert Friedrich, aktorzy Ireneusz Krosny i Dariusz Kowalski czy gen. Roman Polko.

Podczas Forum przedstawione zostaną wyniki trwającego właśnie sondażu, którego celem jest zbadanie stopnia zaangażowania ojców w przeciwdziałanie zagrożeniom, na jakie ich zdaniem narażone są ich rodziny.

Po raz pierwszy też zostanie wręczona statuetka MAXa – wyróżnienia, które Kapituła Rady Programowa Tato.Net postanowiła nadawać osobom oraz instytucjom szczególnie zasłużonym w działalność na rzecz wspierania kultury odpowiedzialnego ojcostwa. Swoją nazwą wyróżnienie to nawiązuje do heroicznej postawy św. Maksymiliana Marii Kolbego, który ojcostwo Franciszka Gajowniczka postawił ponad wielkie dzieła swojego życia.