Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

fot. Pixabay.com

Dzisiaj obchodzimy ogólnopolskie Święto Wolnych Książek – promujące czytelnictwa i uwalnianie książek. To dobra okazja do przejrzenia zawartości naszych domowych bibliotek, wśród których na pewno znajdują się jakieś mniej lub bardziej zakurzone tytuły.

Teraz dzięki aplikacji Nextplease, przeczytanym lekturom można dać drugie życie, a tym samym także współtworzyć internetową bazę używanych książek. Startup stworzył bezpłatną aplikację mobilną, umożliwiającą wymianę książek między użytkownikami oraz budowanie książkowej społeczności.

Bookcrossing to popularna forma wymiany książek, polegająca na zostawianiu książek w miejscach publicznych. Startup Nextplease opracował zaawansowaną aplikację, która ułatwia proces wymiany, sprzedaży oraz zakupu książek. Projekt rozwija swoją działalność w ramach programu Samsung Inkubator Białystok, gdzie do współpracy zapraszane są startupy, odpowiadające na wyzwania współczesnego świata.

Bookcrossing, czyli wymiana książek między czytelnikami to ruch, który narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku i od tego czasu cały czas ewoluuje. Coraz częściej w miejscach publicznych spotkać możemy biblioteczki bookcrossingowe, a poszczególne organizacje – takie jak stowarzyszenia czy biblioteki – organizują cykliczne wymiany książkowe. Jednak w obecnej sytuacji potrzeba zachowania społecznego dystansu wyklucza organizację eventów oraz spotkań. Alternatywne rozwiązanie zaproponował startup Nextplease.

Przedsiębiorcy stworzyli zaawansowaną aplikację mobilną, umożliwiająca wymianę, sprzedaż oraz zakup książek. Nextplease pozwala na wyszukiwanie konkretnych ofert oraz budowanie książkowej społeczności. Dzięki usłudze geolokalizacji można również wyszukiwać książki w konkretnej okolicy, a co za tym idzie nawiązywać nowe znajomości.

–  W ostatnim czasie w social media da się zauważyć wzrost zainteresowania czytelniczego. Niektóre grupy dotyczące wymiany i sprzedaży książek aktualnie liczą po kilkadziesiąt tysięcy użytkowników. Nasza aplikacja może być dla tych osób idealnym rozwiązaniem. Daje ona bowiem możliwość zakupu książek w korzystnej cenie od osób, znajdujących się w dogodnej dla nas okolicy. Wyróżnia nas także to, że oferty aktualizowane są na bieżąco, a aplikacja pozwala dokonywać transakcji w bardzo prosty i intuicyjny sposób – powiedział Daniel Wojciechowski, twórca i CEO Nextplease.

Projekt aplikacji jest zgodny z ideą odpowiedzialnej konsumpcji i ekonomii współdzielenia. Nextplease pozwala stworzyć bibliotekę w telefonie oraz zaoszczędzać pieniądze. Z kolei książki wędrują między użytkownikami, dzięki czemu zyskują nowe życie. Aplikacja dostępna jest na smartfony z systemem Android oraz iOS i do dziś skorzystało z niej prawie 5000 osób. Można pobrać ją pod linkiem: https://tiny.pl/7wn5l

Źródło: Samsung