Odmień codzienność dzieci w Interwencyjnym Ośrodku Preadopcyjnym

IOP w Otwocku to miejsce niezwykłe i poruszające. Otacza opieką noworodki i niemowlęta, pozbawione czasowo lub trwale opieki rodziców. Fundacja Medicover, która od 2012 roku wspiera Ośrodek, 20 listopada br. rozpocznie jego remont. Jednak już teraz, poprzez specjalną stronę internetową www.fundacjamedicover.pl, każdy może dołożyć swoją cegiełkę do potrzebnej i niezwykłej odmiany tego miejsca. Dokonując zakupu jednego z elementów wyposażenia dziecięcych pokoików – można zostać ambasadorem serca tej akcji. Remont IOP potrwa około trzech tygodni.

Na uruchomionej właśnie stronie www.fundacjamedicover.pl znaleźć można szczegółowy dziennik prac remontowych, które będą prowadzone w Interwencyjnym Ośrodku Preadopcyjnym w Otwocku, a także poznać osoby zaangażowane w akcję. Strona skonstruowana jest w taki sposób, aby każdy chętny mógł wziąć udział w tej wyjątkowej realizacji, zostać uczestnikiem i ambasadorem akcji.

W tym koordynowanym przez Fundację Medicover projekcie, wszyscy chętni ludzie o wrażliwych sercach, mogą już teraz, jeszcze przed remontem, włączyć się w inicjatywę – dokonując zakupu produktów potrzebnych do wyposażenia ośrodka. Poprzez dedykowaną stronę, zarówno osoby indywidualne, jak i firmy, czy instytucje, mogą wybrać z listy i zakupić artykuły (od drobnych przedmiotów, jak ramki do zdjęć, po rzeczy większe – materace, kołyski, fotele, czy dywan….), w które następnie, po generalnym remoncie, zostanie doposażony IOP.

Dlaczego IOP w Otwocku to miejsce wyjątkowe?
Warto pomóc, choćby drobnym gestem, bo Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny (IOP) to miejsce jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowo zasługujące na wsparcie. Jest unikalnym w skali kraju i jedynym w województwie mazowieckim ośrodkiem interwencyjnym, przyjmującym noworodki i niemowlęta w nagłych sytuacjach kryzysowych, pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodziców. Jego działalność służy ochronie najmłodszych dzieci przed negatywnymi skutkami sieroctwa. W IOP pracuje cały czas dwóch lekarzy pediatrów, neurolog dziecięcy, plus ośrodek zlokalizowano przy szpitalu z oddziałem pediatrycznym, właśnie ze względu na obciążenia zdrowotne dzieci, które tu przebywają do około pierwszego roku życia.

Dzieci z IOP mają trudno już na starcie
Co roku tylko w szpitalach i “oknach życia” porzucanych jest około 700 niemowląt. O tym, jakie będzie ich życie, decydują pierwsze miesiące, a w szczególności miejsce, w którym umieszczono dziecko. Każde z nich jest już człowiekiem po przejściach. Wszystkie te maluchy łączy jedno – otrzymały niesprawiedliwie gorszy start w życie. Zostały znalezione na ulicach, śmietnikach, pozostawione w szpitalu przez matki niezdolne do ich wychowywania lub odebrane rodzicom, którzy stwarzali zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia, z powodu swoich uzależnień od alkoholu, narkotyków, lub chorób psychicznych, czy upośledzenia.

Dzieci te rodzą się nierzadko słabsze w porównaniu do przeciętnej populacji noworodków – znacznie mniejsze, aż w 30% – są wcześniakami, często chore, niejednokrotnie z wadami wrodzonymi.

W IOP te pechowo urodzone dzieci otaczane są uśmiechem i opieką. W tym wypełnionym atmosferą ciepła miejscu zebrała się grupa osób, która wykonuje swoją pracę z wielkim oddaniem i daje tu z siebie wszystko co najlepsze: wrażliwość, cierpliwość, troskliwość, czułość, dobroć, dotyk, zaradność i siłę.

Jednak, Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku od dawna wymaga modernizacji i doposażenia. Dzięki wsparciu Fundacji Medicover oraz nieocenionych i oddanych Partnerów przedsięwzięcia, już 20 listopada 2017 roku rozpocznie się generalny remont Ośrodka. Obejmie wymianę podłóg, modernizację instalacji wodno – kanalizacyjnej, elektrycznej, malowanie, tapetowanie, reorganizację pomieszczeń, przestrzeni gospodarczej oraz biurowej. A do tego wszystkiego zostaną zakupione nowe meble, zabawki i wyposażenie, by stworzyć dzieciom piękne, kolorowe i przytulne miejsce do życia.

Odmieńmy wnętrza Ośrodka – stwórzmy dzieciom dom z marzeń!
Metamorfoza wnętrz zaprojektowana jest z ogromną czułością, aby każdy metr kwadratowy Ośrodka zamienił się ze „szpitalnego” na „domowy”. Pokoje wypełnią pastelowe kolory, piękne nowe łóżeczka oraz zabawki. Wszystkie wnętrza będą przytulne tak, by dzieci czuły się w nich bezpiecznie, a najwcześniejsze wspomnienia były dobre. Dołożymy wszelkich starań i sił, by zmienić otoczenie i ten pierwszy dom maluszków na bardziej przyjazny, ciepły i funkcjonalny. Na czas remontu dzieci będą przebywać na Oddziale Dziecięcym pobliskiego szpitala.

By dowiedzieć się więcej o wyjątkowej placówce IOP w Otwocku, zapraszamy na stronę: http://www.adopcja.org.pl/
Zachęcamy także do wsparcia finansowego działań naszej fundacji:
Fundacja Rodzin Adopcyjnych ul. Nowogrodzka 49 00-695 Warszawa
Bank Millennium S.A. PL 10 1160 2202 0000 0000 6084 1643