Nowe technologie w służbie niesłyszącym na Pol’and’Rock Festival

fot. Bartek Muracki

W dniach 1-3 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą odbędzie się Pol’and’Rock Festival (wcześniej Przystanek Woodstock), jeden z największych festiwali muzycznych w Europie, organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Mastercard po raz ósmy z rzędu wspiera festiwal i tradycyjnie przygotował dla uczestników wiele niespodzianek. Na szczególne wrażenia mogą liczyć osoby niesłyszące, które dzięki nowoczesnym technologiom będą mogły doświadczyć koncertów na żywo jak nigdy dotąd.

W strefie Mastercard na terenie festiwalu, osoby niesłyszące będą mogły wypożyczyć specjalne plecaki, które umożliwią im odczuwanie dźwięków. To autorskie rozwiązanie – Sound Touch Set – powstało na bazie kilku elementów: plecaka z wbudowanymi subwooferami, słuchawek z przewodzeniem kostnym oraz przekaźników transmitujących muzykę na żywo bezpośrednio z reżyserki dźwięku.

Nowe technologie w służbie niesłyszącym

Rozwiązanie stworzone we współpracy z Dentsu Maker Lab wykorzystywało drgania przenoszone na plecy uczestnika oraz kości czaszki (jako system rezonatorów dźwięku), zapewniając niepowtarzalne wrażenia odbioru muzyki na żywo poprzez całe ciało odbiorcy. W ten sposób wprowadzane są nowe technologie w służbie niesłyszącym. Po raz pierwszy rozwiązanie to było testowane na ubiegłorocznej edycji Pol’and’Rock i skorzystało z niego kilkadziesiąt osób, których emocje były nie do opisania. Stanowisko ze specjalnymi plecakami będzie czynne każdego dnia festiwalu, od pierwszego do ostatniego koncertu, a personel tam pracujący będzie posługiwać się językiem migowym.

Strefa Mastercard i wieża wysokości 6-piętrowego budynku

Strefa Mastercard tradycyjnie będzie znajdowała się w samym sercu festiwalowego miasteczka, naprzeciwko Dużej Sceny. Wzorem ubiegłego roku stanie w niej multimedialna wieża, która tym razem będzie jeszcze wyższa, osiągając 17,5 metra wysokości. Zyska także nowe funkcje – poza podstawowymi informacjami, jak data, godzina czy pogoda będzie można znaleźć na jej ekranach wszystkie istotne informacje festiwalowe, jak line-up, bieżące ogłoszenia i live streaming ze scen.

Natomiast w ramach obchodów 25-lecia festiwalu, wyświetlane będą archiwalne zdjęcia z wcześniejszych edycji. Festiwalowicze będą też zachęcani do dzielenia się własnymi zdjęciami i wyświetlenia ich na wielkim ekranie. Wystarczy, że opublikują je na Facebooku lub Instagramie z hashtagami #wiezamastercard i #25latfestiwalu.

Kolejną atrakcją z okazji świętowania 25-lecia festiwalu będą codzienne reportaże, emitowane w festiwalowym radiu na terenie miasteczka. Będzie je prowadził Piotr Firan, dziennikarz Polskiego Radia, znany m.in. jako prowadzący „Czatu Czwórki”. Reporter będzie rozmawiać z festiwalowiczami, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami z poprzednich edycji wydarzenia, jak i wrażeniami z tegorocznego Pol’and’Rock.