Fundusz ORLEN VC zainwestował w przełomową technologię recyklingu tworzyw sztucznych, opracowaną przez szkocki start-up ReVentas. Celem inwestycji jest umożliwienie ponownego wykorzystania odpadów z plastiku, m.in. w produkcji opakowań konsumenckich. To innowacyjne rozwiązanie ma pomóc w ograniczeniu śladu węglowego i odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie rynku na wysokiej jakości recyklat.
– Stawiamy na rozwój napędzany innowacjami. Aktywnie poszukujemy nowatorskich, zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które pozwolą nam budować trwałe przewagi konkurencyjne i osiągać strategiczne cele. Mamy ambicje, by w przyszłości przekształcić naszą działalność w neutralną dla klimatu. Dlatego skutecznie wdrażamy zasady gospodarki obiegu zamkniętego i inwestujemy w kolejną spółkę technologiczną specjalizującą się w recyklingu tworzyw sztucznych. To pozwoli nam osiągnąć realne korzyści biznesowe i środowiskowe oraz sprostać unijnym regulacjom – mówi Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.
Przełomowa technologia recyklingu plastiku
Opatentowana przez szkocki start-up ReVentas technologia przetwarza dwa najczęściej stosowane tworzywa sztuczne – polietylen i polipropylen – które razem stanowią niemal połowę z 390 mln ton plastiku produkowanego każdego roku na świecie. Proces polega na rozpuszczeniu polimerów i usunięciu zanieczyszczeń, takich jak barwniki, wypełniacze czy zapachy. Dzięki temu uzyskuje się jednorodne polimery, gotowe do ponownego wykorzystania w produkcji opakowań, komponentów motoryzacyjnych i produktów konsumenckich.
Technologia działa w warunkach niskiej temperatury i ciśnienia, co przekłada się na mniejszą energochłonność i niższy ślad węglowy. ReVentas ma potencjał znacząco zwiększyć dostępność wysokiej jakości plastiku z recyklingu – obecnie jedynie około 9% polimerów jest przetwarzanych ze względu na trudności z oczyszczeniem zmieszanych odpadów.
Odpowiedź na unijne regulacje i deficyt recyklatu
– Unijne regulacje od 2030 roku nakładają obowiązek stosowania w opakowaniach 10 proc. materiałów pochodzących z recyklingu. Jednocześnie szacuje się w Europie wysokie niedobory odpowiedniej jakości surowców wtórnych pozwalających na ponowne zastosowanie w produkcji. Wypełnienie tego zobowiązania będzie więc wyzwaniem. My traktujemy je jako szansę biznesową, którą dzięki kolejnej inwestycji w nowoczesną technologię recyklingu chcemy dobrze wykorzystać – mówi Marek Garniewski, Prezes Zarządu ORLEN VC.
Partnerstwo z potencjałem na rozwój w Europie Środkowej

– Inwestycja ORLEN VC to nie tylko kapitał niezbędny do dalszego rozwoju naszej firmy, ale również możliwość współpracy w wielu obszarach. Widzimy duży potencjał dla naszej technologii w środkowej Europie. ORLEN jako lider w regionie jest świetnym partnerem, który może pomóc w szybszej komercjalizacji naszej technologii na tym rynku – mówi Tom Rose, CEO ReVentas.
Strategia ORLEN 2035: więcej recyklingu i mniejsze emisje
W ramach strategii do 2035 roku ORLEN zakłada systematyczne zwiększanie udziału surowców odnawialnych i wtórnych w petrochemii. Kluczową rolę odegrają strategiczne partnerstwa, takie jak współpraca z ReVentas. Grupa ORLEN planuje zwiększenie mocy recyklingowych z obecnych 40 tys. ton do 250 tys. ton rocznie. Produkty wytworzone z odnawialnych surowców mają w 2035 roku stanowić 10 proc. sprzedaży wszystkich petrochemikaliów.
Dynamiczny rozwój ORLEN VC
ORLEN VC w ciągu trzech lat działalności zainwestował już blisko 250 mln zł. Obecnie jego portfel obejmuje 13 spółek technologicznych oraz dwa fundusze inwestycyjne. W przypadku ReVentas, oprócz ORLEN VC, inwestorami są także Beiersdorf Venture Capital – fundusz inwestycyjny globalnego lidera w branży pielęgnacji skóry – oraz szkocka agencja wspierająca przedsiębiorczość Scottish Enterprise.
Źródło: Orlen