Nominowani do 29. edycji Nagrody Literackiej Zajdla

zajdel-polcon-nagroda-statuetakCzytelnicy wybrali nominowanych do dwudziestej dziewiątej edycji Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla. Uroczyste ogłoszenie listy utworów nominowanych do Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla odbyło się w warszawskiej Klubokawiarni Grawitacja, we wtorek 25 czerwca. Jest to już dwudziesta dziewiąta edycja tego najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla autorów polskiej fantastyki. Nagrodą im. Janusza A. Zajdla od 1985 roku nagrodzono już czterdzieści cztery utwory – opowiadania i powieści.

Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2012 otrzymało jedenaście utworów – pięć powieści i sześć opowiadań.

W kategorii powieść

 • Kłamca 4. Kill’em all
  Jakub Ćwiek (Fabryka Słów)
 • Pan Lodowego Ogrodu. Tom 4
  Jarosław Grzędowicz (Fabryka Słów)
 • Czarne
  Anna Kańtoch (Powergraph)
 • Niebo ze stali
  Robert M. Wegner (Powergraph)
 • Pomnik cesarzowej Achai. Tom 1
  Andrzej Ziemiański (Fabryka Słów)

W kategorii opowiadanie:

 • Będziesz to prać!
  Jakub Ćwiek (w: „Chłopcy”, Sine Qua Non)
 • Co było, a nie jest
  Jakub Ćwiek (w: „Chłopcy”, Sine Qua Non)
 • Kukuryku!
  Jakub Ćwiek (w: „Chłopcy”, Sine Qua Non)
 • Portret nietoty
  Jacek Dukaj (w: „Zachcianki”, Świat Książki)
 • Czerwona mgła
  Tomasz Kołodziejczak (w: „Czerwona mgła”, Fabryka Słów)
 • Jeszcze jeden bohater
  Robert M. Wegner (w: „Herosi”, Powergraph)

W kategorii „Opowiadanie” zgłoszono 131 utworów. Były to teksty 82 polskich autorów wydane w biegłym roku. Ukazały się one w 30 czasopismach, antologiach, zbiorach opowiadań oraz na  tronach i w magazynach internetowych. Wśród nadesłanych nominacji w kategorii „Powieść” znalazły się 53 teksty 49 autorów opublikowane przez 25 różnych wydawnictw.

Gośćmi honorowymi uroczystości były Jadwiga Zajdel i Joanna Zajdel-Przybył – żona i córka Janusza A. Zajdla, patrona Nagrody, a całość wydarzenia poprowadzili Aleksandra Ciejek i Witold Siekierzyński.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. Wybór laureatów przebiega w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest zgłaszanie przez czytelników swoich kandydatur do nominacji. Z kolei laureatów wybierają uczestnicy Polconu, najważniejszego zlotu miłośników fantastyki z całej Polski. Tegoroczna, XXVIII edycja tego wydarzenia odbędzie się w dniach 29 sierpnia – 1 września na terenie Kampusu Politechniki Warszawskiej. W tym roku Nagroda im. Janusza A. Zajdla zostanie przyznana 29. raz. Do tej pory uhonorowano nią w sumie czterdzieści cztery utwory – powieści i opowiadania autorstwa m.in.: Jacka Dukaja, Andrzeja Sapkowskiego, Rafała A. Ziemkiewicza, Anny Brzezińskiej, Marka S. Huberatha, Tomasza Kołodziejczaka, Jarosława Grzędowicza, Rafała Kosika czy prof. Edmunda Wnuka-Lipińskiego.

Patron Nagrody – Janusz A. Zajdel (1938-1985) – z zawodu fizyk, przez długie lata zajmował pozycję lidera wśród polskich twórców gatunku. Do najgłośniejszych książek Zajdla należą: Limes inferior (1982), Cylinder van Troffa (1980), Paradyzja (1984). Jego dzieła na trwałe weszły do kanonu klasycznej polskiej fantastyki oraz social fiction.

Więcej informacji na temat:
Nagrody: www.zajdel.art.pl
Polconu: www.polcon.waw.pl