Noc Muzeów 2023 w Galerii Delfiny: Malarstwo Barbary Redlińskiej

W tym roku podczas Nocy Muzeów w warszawskiej Galerii Delfiny prezentowana będzie wystawa malarstwa wybitnej artystki Barbary Redlińskiej (1949-2021) pt. „Kobieta, kolor, emocje”.  Wystawiane prace będą w technice pastele na papierze oraz akryl na płótnie.

Barbara Redlińska urodziła się w Białymstoku. Ukończyła Liceum Plastyczne w Supraślu. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom na Wydziale Malarstwa w 1974 r. w pracowni Jerzego Nowosielskiego.

W latach 1975 – 2002 brała udział w 15 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w bardzo wielu akcjach charytatywnych, także jako współorganizator.   Prace   artystki    znajdują    się w licznych kolekcjach prywatnych w Argentynie, Australii,  Japonii,  USA,  krajach    europejskich i w Polsce. Była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Pozostawiła po sobie kilkaset obrazów i rysunków.

WYSTAWY INDYWIDUALNE:
  • 1979 – Galeria młodych, Klub MPiK „Bielany”, Warszawa 1988 – „Mała Galeria”, BWA, Szczawnica
  • 1989 – Wolfgang Dresler, Esslingen, Niemcy 1992 – Galeria Hanaoka, Warszawa
  • 1992 – Kino Capitol, Warszawa 1992 – Kino Polonia, Warszawa 1993 – Galeria Flik, Warszawa
  • 1997 – Pałac Kazimierzowski, Uniwersytet Warszawski, Warszawa 1997 – Galeria Brama, Warszawa
  • 1997 – Jatki, Galeria BWA, Nowy Targ
  • 1998 – „Otwarte Koło”, Galeria Wilanów, Warszawa
  • 1998 – „Obchodzą mnie uczucia“, Galeria PKO BP w Sokółce1998 – Galeria „Sztuka i pieniądze“, Dom Maklerski BSK SA, Warszawa
  • 1999 – Galeria „AKTYN“, Warszawa
  • 2001 – „Barbary Malarstwo i rysunek”, Galeria Delfiny, Warszawa
  • 2002 – 2012 – stała ekspozycja kilku prac w Galerii Delfiny

Moja Mama, Barbara Redlińska urodziła się 4 grudnia 1946 r. w Białymstoku. Dzieciństwo, choć nie było „usłane różami”, wspominała zawsze z czułością i humorem. O matce i rodzeństwie mówiła z miłością. Od dziecka bardzo lubiła cmentarze i z ciekawością obserwowała pogrzeby. (Od Autorki: Mam nadzieję, że Mamie podoba się Cmentarz Południowy…)

Artystka ukończyła Liceum Plastyczne w Supraślu, nawiązując tam znajomości, które przetrwały aż do teraz. Czasy te wspominała z sentymentem. Następnie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, studiując pod kierunkiem Jerzego Nowosielskiego.

Przez kilkanaście lat pozostawała w związku z literatem Edwardem Redlińskim, z którym ma jedyne dziecko – córkę Dorotę. Byłyśmy z Mamą blisko związane za sprawa życia w kawalerce i wspólnej opiece nad zgrają licznych bezdomnych kotów, które w przyszłości pojawiały się w naszym domu jako stali mieszkańcy.

Była osobą niezwykle dynamiczną, obdarzoną wyobraźnią i humorem, nie sposób było nie zauważyć jej „entrance“ w różnych miejscach i sytuacjach. Roztaczała tajemniczy blask i choć nigdy nikomu się nie podlizywała, miała własne zdanie i mówiła to, co myśli − miała wielu przyjaciół, którzy kochali jej temperament, cięty język i emocjonalność. Nie miała zwyczaju się skarżyć. Przynosiła ludziom radość, lubiła się wygłupiać i śmiać.

Była malarką. Przez wiele lat związana z Galerią Delfiny, należała do Związku Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, działała w grupie Via Varsovia. Malowała pejzaże, akty i kwiaty, które kochała. Szczególną sympatię czuła do bratków. Jej malarstwo, raz pełne nasyconych, kontrastujących barw, a raz pastelowych, delikatnych, było jej pasją i życiem. Szczególne wrażenie robią malowane przez nią postacie kobiece: wielobarwne, pełne dramatyzmu i pasji.

Barbara Redlińska uczestniczyła w wielu wystawach grupowych i indywidualnych, prace Artystki powędrowały do wielu krajów. Sama mówiła tak o twórczości i doświadczaniu sztuki: Obchodzą mnie uczucia, nastroje – te nieoczywiste, niejednoznaczne – ich kruchość, nieukładność, ckliwość. W jednym człowieku, między dwojgiem ludzi, między ludźmi. A malowanie – to ważna rozmowa ze sobą – i trochę nadziei na istotny kontakt z drugim człowiekiem – współodczuwanie. Moje obrazy są tropem do mnie.

Była osobą prawdziwie bezkompromisową. W życiu i w miłości dawała całą siebie. Barbara z oddaniem opiekowała się kotami – własnymi i podwórkowymi. W maleńkim mieszkanku miała ich swego czasu jedenaście, nocami dokarmiała koty na pobliskim podwórku, dbała o bezpieczeństwo i uczestniczyła w ich leczeniu. Była to ważna część jej życia, wiążąca się z głębokimi emocjami. Gospodarując wydatkami, na pierwszym miejscu stawiała ukochane zwierzęta. Była minimalistką – nie potrzebowała licznych rzeczy, a jedynie ulubione, starannie wybrane. Liczne, co pozostawiła, to przepiękne obrazy.

Piętnaście ostatnich lat jej życia naznaczyła choroba Parkinsona. Osoba pełna szalonej energii, niezwykle sprawna fizycznie i z tej sprawności bardzo dumna, musiała godzić się stopniowo z utratą samodzielności. Znosiła chorobę z pokorą i godnością. Pięć ostatnich lat spędziła w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Jej nietuzinkowa osobowość i silny charakter, które mimo postępującej choroby zachowała do końca swych dni − sprawiły, że i tam znalazła przyjaciół. Wspominana jest jako pacjentka, która traktowała personel z szacunkiem i zrozumieniem.

Barbara Redlińska była osoba towarzyską, ludzie garnęli się do niej przyciągani niezwykłą i niepokorną osobowością, miała licznych, oddanych przyjaciół. Najwierniejsi z nich odwiedzali ją w ośrodku   opiekuńczym,   wciąż   doceniając   jej   charyzmę. Odeszła niespodziewanie,   cicho i dyskretnie – dokładnie tak, jak zwykła robić to w życiu. „Przybywała”, niosąc dużo zgiełku, a kiedy nie chciała być w jakimś miejscu, sytuacji czy towarzystwie, oddalała się po angielsku. Żyła według motta Stachury: Śmiać się głośno, płakać cicho. Nie będzie drugiej takiej, jak ONA.

Dorota Redlińska

***

Galeria Delfiny to unikatowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy Galeria od lat gromadzi artystyczną i intelektualną elitę na wernisażach i spotkaniach poświęconych kulturze, sztuce i polityce. Gośćmi Galerii są wybitni przedstawiciele świata sztuki, władz państwowych, dziennikarze i publicyści. Galeria Delfiny tworzy przestrzeń sprzyjającą dyskusji oraz swobodnej wymianie poglądów, w otoczeniu dzieł znakomitych twórców. Galeria działa w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

Malarstwo Barbary Redlińskiej będzie można podziwiać 13 maja, w godzinach 18:00-00:00. Adres: Ul. Smulikowskiego 10 m. 2. Zobacz na mapie TUTAJ.

Serdecznie zapraszamy!