Narodziny kolejnych foczych szczeniąt

Jedna z trzech samic foki szarej spodziewających się w tym roku potomstwa w fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiegow Helu, Unda Marina, urodziła samca, który otrzymał imię Neptun.

Po spędzeniu poprzedzającej poród nocy w wybranej porodówce, kolejnej zdecydowała się urodzić. Pozostała tam nieprzerwanie do chwili porodu, który nastąpił o 5.25 w poniedziałek 23 lutego. Na świat przyszedł samczyk o masie 13 kilogramów i długości 105 centymetrów. Jest to 17 szczenię wydane na świat przez Undę Marinę. Ojcem maleństwa jest dominujący w stadzie samiec, 28-letni Bubas. Młody i matka czują się dobrze.

Oczekujemy w tym roku jeszcze dwóch porodów fok – Ani i Agaty. W fokarium działa kamera przekazująca (także nocą) obraz na żywo do Internetu. Jest to jedyna w tym roku okazja do obserwacji w Polsce foczych narodzin on-line. Obraz z fokarium można zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej: http://www.sledzfoki.pl/. Kiedy foki podrosną oko kamery zostanie skierowane na baseny adaptacyjne, gdzie będzie można podpatrywać dorastające młode foki podczas nabywania nowych umiejętności potrzebnych do przetrwania w Bałtyku.

– Dzięki stronie www.kierunekbaltyk.pl i znajdującemu się tam ,,streamowi live” obserwowanie przyrody jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Wystarczy wejść na stronę, by dzięki bezpośredniej transmisji obrazu mieć podgląd na wydarzenia w fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiegow Helu.

– Platforma edukacyjna Kierunek Bałtyk, możliwość oglądania fok on-line oraz towarzyszący jej profil na Facebooku o tej samej nazwie to element flagowego programu ekologicznego realizowanego przez koncern na Pomorzu, pod nazwą „LOTOS pomaga bałtyckiej przyrodzie” – podkreśla Jowita Twardowska dyrektor ds. Komunikacji i CSR w Grupie LOTOS.

Sytuacja fok szarych to dobry przykład starań o lepsze jutro różnorodności gatunkowej Bałtyku tłumaczy prof. K. Skóra – To dowód skutecznych działań krajów z nad Morza Bałtyckiego  o ratowanie kiedyś poważnie zagrożonego gatunku. Wierzymy, że uroda fok może zachęcić internautów, by poznać całą platformę „Kierunek Bałtyk” oraz inne opisane tam gatunki, które potrzebują pomocy. By skutecznie chronić przyrodę naszego morza, musimy jak najwięcej wiedzieć o jego faunie i florze, a także o zagrożeniach dla nich, do których się wielokrotnie w sposób nierozważny przyczyniamy.

Zachęcamy również do wzięcia udziału w konkursie „Rymy na focze narodziny”, w którym do wygrania jest wyjazd na akcję wypuszczania młodych fok w Słowińskim Parku Narodowym. Szczegóły na profilu Facebook – https://www.facebook.com/kierunekbaltyk.