Narciarze alpejscy Olimpiad Specjalnych z sukcesami w Zakopanem!

Stu sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z 12 krajów rywalizowało od poniedziałku (27.02) do piątku (3.03) w Europejskim Mityngu w Narciarstwie Alpejskim Olimpiad Specjalnych. Zawodniczki i zawodnicy z Polski, Niemiec, Austrii, Monako, Irlandii, Węgier, Izraela, Serbii, Belgii, Słowenii, Szwajcarii i Słowacji udowadniali, że niepełnosprawność intelektualna nie jest przeszkodą w osiąganiu sportowych sukcesów.

Mityng był największym tego typu wydarzeniem w Europie i największą europejską imprezą Olimpiad Specjalnych w Polsce od 2019 roku, gdy Łódź gościła u siebie Europejski Turniej Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych.

„Nasi sportowcy w całej Europie nie dają się przeciwnościom! W ostatnich latach musieli zmierzyć się z zewnętrznymi okolicznościami, które miały ogromny wpływ na ich życie. Pandemia, czy wojna w Ukrainie doprowadziły do odwołania największych imprez sportowych Olimpiad Specjalnych i wpłynęły na życie milionów osób z niepełnosprawnością intelektualną na całym świecie. W Zakopanem zobaczyliśmy piękny pokaz narciarskich umiejętności, ale także ludzkiej determinacji, życzliwości i hartu ducha. Cieszę się, że Olimpiady Specjalne Polska i Special Olympics Europe Eurasia mogły zorganizować zawody dla sportowców Olimpiad Specjalnych z tak wielu krajów” – ocenił Krzysztof Krukowski, dyrektor do spraw rozwoju w Special Olympics Europe Eurasia.

Olimpiady Specjalne Polska przez cały rok organizują zawody i treningi dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Rocznie na poziomie regionalnym odbywa się ponad 200 imprez sportowych w całym kraju.

„Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pokazujemy, jak wielkie umiejętności sportowe, ale też społeczne mają osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki wsparciu naszych sponsorów: Tauron Polska Energia, Huawei Polska i naszych partnerów: Oshee, Fundacja ENEA, Levann, Procter&Gamble, International Lions Club Foundation możemy głosić hasło naszej kampanii “Grajmy Razem”. Grajmy razem – bo tylko wspólnie mamy możliwość zmieniania świata na taki, w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają miejsce w naszym codziennym życiu” – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska.