Największe młode talenty w jednym miejscu – 9. edycja obozu naukowego ADAMED SmartUP

Adamed Pharma konsekwentnie realizuje politykę odpowiedzialnego wpływu na otoczenie. Odzwierciedleniem tej idei jest z sukcesem realizowany od lat program edukacyjny ADAMED SmartUP. W ramach działań, które wspierają rozwój naukowy najzdolniejszej młodzieży, 16 lipca br., rozpoczął się obóz naukowy 9. już edycji programu.

Na zaproszenie Fundacji Adamed pięćdziesiąt utalentowanych uczennic i uczniów w wieku od 14 do 19 lat bierze udział w wykładach i zajęciach praktycznych pod przewodnictwem doświadczonych naukowców. Obóz potrwa do 28 lipca, a już we wrześniu podczas uroczystej gali finałowej poznamy zwyciężczynie i zwycięzców tegorocznej edycji.

Od 9 lat pod auspicjami Fundacji Adamed, trwa program edukacyjny ADAMED SmartUP skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, zafascynowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Celem projektu jest wsparcie najzdolniejszej młodzieży w rozwoju ich talentów. ADAMED SmartUP promuje bowiem nauki ścisłe i przyrodnicze wśród młodzieży oraz wspiera młode talenty naukowe umożliwiając im współpracę z najlepszymi uczelniami polskimi i zagranicznymi.

Budowanie społeczności młodych talentów

Działalność Fundacji Adamed ściśle wpisuje się w filary strategii społecznej odpowiedzialności Adamed Pharma. Wartością jaką także niesie ze sobą ten projekt jest tworzenie wyjątkowej społeczności absolwentów kolejnych edycji programu. To społeczność młodych ludzi z całej Polski, którzy wspierają się w rozwoju, inspirują się nawzajem, budując relacje i przyjaźnie. Co istotne absolwenci ubiegłych edycji współpracują z Fundacją Adamed współtworząc program, jako opiekunowie obozu czy jako stażyści.

– Mając świadomość, jak ogromną rolę odgrywa edukacja w kreowaniu lepszego jutra już 9 lat temu zainicjowaliśmy program ADAMED SmartUP, w którym wspieramy najzdolniejszych uczniów z całej Polski w rozwijaniu ich naukowych talentów. U podstaw rozwoju każdej dzieciny życia czy nowoczesnych gospodarek leży nauka. Dlatego od niemal dekady skutecznie wspieramy młodych, zdolnych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych, tak by mogli rozwinąć skrzydła swoich zainteresowań, postawić pierwsze kroki na drodze naukowej kariery i lepiej zrozumieć swoje przyszłe środowisko pracy – mówi Katarzyna Dubno, Dyrektor Działu Relacji Zewnętrznych, ESG i Ekonomiki Zdrowia Adamed Pharma, Członek Zarządu Fundacji Adamed.

Do każdej edycji programu co roku zgłasza się kilka tysięcy pełnych pasji nastolatków, pragnących pogłębiać swoją wiedzę. Spośród nich wyłaniani są kandydaci o śmiałym spojrzeniu na naukę, którzy w ramach letniego obozu szlifują umiejętności pod okiem praktyków i budują cenne kompetencje przyszłości.

W ciągu poprzednich edycji do programu zaproszono łącznie 400 uczniów – w tym roku dołączy do nich kolejna 50 młodych zdolnych. Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy i uczestniczki obozu będą pracować w 4 grupach tematycznych. Tym razem będą to: znane z ubiegłych edycji chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżyniera i robotyka oraz nowość na obozie – fizyka i astronomia.

Program zajęć edukacyjnych na obozie naukowym ADAMED SmartUP pozostawia naszej młodzieży duże pole do popisu i stwarza im wiele okazji do samodzielności w zdobywaniu wiedzy. Praca naukowca wymaga inwencji i cierpliwości – do przełomów dochodzi się zazwyczaj metodą prób i błędów. Warsztaty przygotowaliśmy z doświadczonymi badaczami, a ich tematyka i forma stanowią cenne rozszerzenie lekcji ze szkoły. Zależy nam, aby uczestnicy obozu jak najwięcej uczyli się w praktyce – poprzez eksperymenty i obserwacje – podkreśla Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

Nawiązywanie kontaktów, nowe kompetencje

Obóz naukowy ADAMED SmartUP to nie tylko szansa na pogłębienie wiedzy i zdobycia cennych umiejętności, ale też niepowtarzalna okazja do zawiązania pierwszych poważnych relacji w środowisku naukowym. Nastolatkowie z całej Polski, którzy podzielają zainteresowanie naukami ścisłymi i przyrodniczymi, spędzą ze sobą dwa intensywne tygodnie. W tym czasie będą mieć niejedną okazję do pracy w grupach i lepszego poznania się w trakcie wspólnie realizowanych projektów.

Obozowicze i obozowiczki rozwijają też bardzo pożądane w środowiskach naukowych i na rynku pracy kompetencje miękkie, np. poprzez warsztaty publicznych wystąpień. Nastolatkowie odwiedzą również Centrum Badawczo-Rozwojowe Adamed w Pieńkowie oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych,

Nagrody, konsultacje, stypendia

Obóz potrwa do 28 lipca, jednak to nie koniec tegorocznej edycji programu. Już we wrześniu 10 osób, które osiągnęły najlepsze wyniki w trakcie zajęć, zostanie uhonorowanych nagrodą główną programu ADAMED SmartUP. Laureaci i laureatki przez kolejnych 10 miesięcy będą korzystać z konsultacji edukacyjnych dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb. Dodatkowo, po roku wytężonej pracy, troje z nich otrzyma stypendia finansowe, które będą mogli przeznaczyć na swój dalszy rozwój i spełnianie naukowych marzeń.

Goście z Hanoi – wymiana doświadczeń

Od 2019 roku program edukacyjno-stypendialny ADAMED SmartUP prowadzi działania także w Wietnamie. Tamtejsza odsłona realizowana jest we współpracy z liceum im. Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej w Hanoi, a jej czwarta edycja zakończyła się wraz z końcem roku szkolnego w maju. Troje wyłonionych laureatów edycji wietnamskiej przyjechało do Polski i bierze udział, w części wykładów i zajęć praktycznych prowadzonych podczas obozu naukowego.

Więcej szczegółów na stronie Programu.