Mordercze upały nad Europą wynikają z globalnego ocieplenia. Gorąca fala dotrze do Polski. IMGW-PIB uruchomił nowy serwis pogodowy

Rekordowe upały nad zachodem Europy wywołują suszę i pożary, w których giną ludzie. Eksperci alarmują o ochronę przed gorącem. Ostrzeżenia dotyczą też Polski. Są to skutki zmian klimatycznych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) uruchomił serwis o pogodzie, który może być przydatny szczególnie teraz.

We Francji odnotowano temperaturę 42,6 stopni Celsjusza,  także w Wielkiej Brytanii pierwszy raz w historii odnotowano powyżej 40 stopni. Fale upałów ogarnęły także Włochy, Hiszpanię i Portugalię. W wielu włoskich miastach obowiązuje najwyższy, trzeci stopień alarmu.

Cytowani przez media eksperci apelują o unikanie słońca, niewychodzenie z domów bez potrzeby, nawadniania organizmu, stosowania filtrów ochronnych. Apele dotyczą szczególnie osób starszych, małych dzieci, a także zwierząt. Śmiertelne ofiary upału liczone są już w setkach.

Z powodu suszy Europie mnożą się pożary, w których także zginęły setki osób. Do wywołania pożaru w wysuszonym terenie wystarczy kawałek szkła. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) poinformował w poniedziałek, że “Na rzekach w dorzeczu Odry i Wisły zaczyna przeważać strefa wody niskiej. Dziś zostały wydane kolejne ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną dla przyrzecza środkowej i dolnej Noteci. Nadchodzące upały nie poprawią obecnej sytuacji hydrologicznej”.

IMGW-PIB uruchomił nowy Serwis Informacyjny Centrum Modelowania Meteorologicznego, w którym udostępnia bieżące wyniki prognoz numerycznych obliczanych przez wszystkie modele pogodowe stosowane w Instytucie. Na stronie znajduje się pogoda bierząca, prognozy ultrakrótkoterminowe, krótkoterminowe, średnioterminowe, długoterminowe i specjalne (takie jak susza czy zagrożenia pożarowe).

Bo upały, pożary i susza są też szeroko już opisywanym problemem w Polsce. Wynika on ze zmian klimatycznych, przy czym niektórzy – co widać w mediach społecznościowych – mylą klimat z bieżącą pogodą.

Tempo zmian klimatycznych obrazuje opublikowana przez NASA “spirala klimatyczna”.