Tegoroczna edycja akcji Pomoc to Moc miała szczególny charakter ze względu na następstwa pandemii. Ograniczony dostęp do badań profilaktycznych, dużo czasu spędzonego w domu i znacznie ograniczony ruch nie sprzyjały zachowaniu dobrej kondycji. Troska o zdrowie i aktywny tryb życia Polaków wyraźnie nabrała w tym czasie znaczenia.
– Liczba złożonych wniosków pokazała nam, jak duże są potrzeby społeczne w zakresie budowania świadomości w obszarze zdrowia i bezpieczeństwa. Cieszymy się, że dzięki funduszom pozyskanym z programu, fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe oraz organizacje pożytku publicznego będą mogły realizować swoje pomysły zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach – mówi Robert Lubański, dyrektor ds. prewencji PZU.
Nabór wniosków trwał miesiąc – od 16 sierpnia do 17 września 2021 roku. W tegorocznej edycji akcji napłynęło 1400 zgłoszeń, z których do etapu oceny merytorycznej zakwalifikowano 816 wniosków. W rezultacie wybrano 59 projektów, na których dofinansowanie PZU przeznaczy łączną kwotę 1 000 000 zł. Są to działania poświęcone ochronie zdrowia, zwiększające bezpieczeństwo czy promujące zdrowy styl życia.
Wśród nagrodzonych projektów znalazły się m.in. różnego rodzaju zajęcia i treningi poprawiające sprawność i kondycję fizyczną, warsztaty i szkolenia edukacyjne z zakresu pierwszej pomocy, budowa strefy sportowo-rehabilitacyjnej, tężni solankowej, a także stworzenie i doposażenie bezpiecznych placów zabaw, ścieżki zdrowia dla dzieci oraz miasteczka ruchu drogowego.
Do tej pory w ramach akcji prewencyjnej prowadzonej przez PZU zrealizowano ponad 500 inicjatyw wpływających na poprawę bezpieczeństwa i ochronę zdrowia. Dofinansowanie uzyskały projekty o charakterze edukacyjnym (szkolenia, warsztaty), jak i praktycznym (poprawa infrastruktury miejsc publicznych, budowa siłowni plenerowych).