Międzynarodowy Dzień Młodzieży

Co roku 12 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Młodzieży. To dobra okazja, aby zwrócić uwagę na tę grupę wiekową i stojące przed nią wyzwania na rynku pracy. Czego życzą sobie młodzi ludzie? W Nestlé, firmie prowadzącej Inicjatywę Na Rzecz Zatrudniania Młodych – Nestlé needs YOUth, zapytano o to praktykantów.

 

Międzynarodowy Dzień Młodzieży został ustanowiony w kalendarzu ONZ w 1999 roku jako okazja do aktywizacji młodzieży. Wydaje się jednak, że młodym Polakom energii do działania i inicjatywy nie brakuje – czasem tylko trudniej znaleźć miejsce, w którym będą mogli realizować swój potencjał.

– Nam, młodym osobom, trudno znaleźć pierwszą pracę po studiach. Dorastamy w czasach, gdy wykształconych osób jest coraz więcej, miejsc pracy niewiele, a konkurencja ogromna – mówi Sylwia, odbywająca praktyki w Dziale Jakości w fabryce Nestlé w Namysłowie. – W swojej pierwszej pracy chcielibyśmy zostać zauważeni, docenieni. Ambitne zadania sprzyjają naszemu rozwojowi. Ale ważne dla nas jest także, by czuć wsparcie osoby, która ma dużą wiedzę i znajdzie dla nas czas. Wiara w nasze możliwości jest ogromnym motywatorem do działania! Chcielibyśmy mieć sposobność zdobywać doświadczenie już w trakcie studiów, żeby zwiększyć swoje szanse w przyszłości – jednak nawet dostanie się na praktyki czy staże, zwłaszcza dobre, okazuje się niekiedy problematyczne – dodaje.

Według danych Eurostat za 2013 rok w Unii Europejskiej 22% osób w wieku od 15 do 24 lat jest bezrobotnych – to o blisko 8 p. proc. więcej niż jeszcze 5 lat wcześniej. W zeszłym roku w Polsce bez pracy pozostawało 27,3% osób w tym przedziale wiekowym. Oznacza to, że co czwarty aktywny zawodowo młody Polak nie miał pracy.

To właśnie dlatego Nestlé ogłosiło Inicjatywę Na Rzecz Zatrudniania Ludzi Młodych – Nestlé needs YOUth. Jest to projekt wsparcia zatrudnienia ludzi młodych, pełnych energii i motywacji, wchodzących na rynek pracy. W ramach inicjatywy Nestlé needs YOUth firma do 2016 roku zatrudni w całej Europie 10 000 osób do 30. roku życia, a kolejnym 10 000 zaproponuje płatne staże i praktyki.

Inną beneficjentką programu Nestlé needs YOUth jest Kasia, która od 1 lipca poznaje pracę Departamentu Bezpieczeństwa i Środowiska w fabryce Nestlé w Kaliszu. – My – młodzi ludzie rozpoczynający swoją karierę zawodową poszukujemy szansy – kogoś, kto uwierzy w nasz potencjał. To, czego potrzebujemy to prawa głosu, możliwości zdobycia umiejętności, ambitnych zadań, odrobiny wiary w nasze umiejętności. To, czego sobie życzymy to satysfakcja, poczucie rozwoju i odrobina serdeczności, byśmy poczuli się pewniej, stawiając pierwsze kroki na naszej zawodowej ścieżce. Chętnie czerpiemy wiedzę od bardziej doświadczonych od nas, którzy mają chęci się nią z nami dzielić. To, czego ja sobie życzę to spełnienie ambicji, szlifowanie umiejętności i odkrywanie nieznanego. To, czego już sobie życzyć nie muszę, to podarowana szansa, która umożliwiła mi rozpoczęcie kariery zawodowej w Nestlé – mówi Kasia.

Szanse praktyk zawodowych Nestlé oferuje polskim studentom już od 15 lat. W tym roku w całej Polsce indywidualną opieką mentorów w biurach i fabrykach Nestlé w całym kraju objęte są 82 osoby. W czerwcu w ramach inicjatywy Nestlé needs YOUth firma powołała także „Sojusz dla Młodych”, czyli partnerstwo na rzecz organizowania i promowania praktyk zawodowych poprzez Nestlé oraz partnerów biznesowych firmy – światowych gigantów takich jak Facebook czy Google. Oznacza to jeszcze więcej szans rozwoju dla młodych ludzi. Teraz Nestlé zachęca do udziału w sojuszu także polskich dostawców.

Czy takie działania firm są potrzebne? Sylwia, poznająca tajniki marketingu w centrali Nestlé w Warszawie, przekonuje: – Przychodzi ten dzień, gdy młody człowiek pełen zapału wchodzi na rynek pracy, czego wtedy oczekuje? Chce mieć szansę pokazania swoich umiejętności, jednocześnie rozwijając kwalifikacje. Wyzwania i nowe zadania są okazją do nauki i świetną inwestycją w rozwój w życiu zawodowym. Absolwenci cenią sobie oczywiście także stabilność firmy oraz możliwość awansu – dodaje.

– W Nestlé wspieranie młodych ludzi we wchodzeniu na rynek pracy jest jednym z priorytetów naszych zobowiązań Tworzenia Wspólnej Wartości (ang. Creating Shared Value, CSV), czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Uważamy, że młodzi ludzie powinni mieć możliwości rozwoju zawodowego oraz że wykorzystywanie ich potencjału leży w naszym wspólnym społecznym i gospodarczym interesie. Dlatego tak ważne jest, żeby oprócz działań instytucji publicznych, także biznes wspólnie z nimi angażował się w podnoszenie kwalifikacji ludzi młodych. Jako największy światowy producent żywności dzielimy się doświadczeniem i stwarzamy szanse kariery dla młodzieży. Młodym ludziom z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży życzymy powodzenia, wytrwałości oraz oczywiście mnóstwa wartościowych doświadczeń i satysfakcji – powiedziała Iwona Konstanty, Młodszy Kierownik ds. Komunikacji Korporacyjnej w Nestlé Polska S.A.