Międzynarodowy Dzień Godności w łódzkich szkołach

Śpiewaczka operowa Anna Cymmerman, posłanka na Sejm RP Małgorzata Niemczyk, sędzia Anna Maria Wesołowska, a także fotograf i wydawca Jacek Kusiński – między innymi te uznane osoby spotkają się z młodzieżą łódzkich szkół, by rozmawiać o godności. Spotkania odbędą się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Godności 18 i 19 października 2016 r. Współorganizatorem i partnerem obchodów Międzynarodowego Dnia Godności 2016 jest Pelion.
Tegoroczny Dignity Day jest już dziewiątą edycją tego ogólnoświatowego wydarzenia. Tradycyjnie dzień ten obchodzony jest w trzecią środę października. Tego dnia w szkołach na całym świecie odbywają się spotkania znanych osób z młodzieżą, poświęcone tematyce godności. W Polsce w obchodach Dignity Day uczestniczą szkoły m.in. z Łodzi i Warszawy.
W Łodzi pierwsze spotkania z młodzieżą odbędą się w tym roku już w we wtorek, 18 października. Tego dnia
o godności z uczniami XXVI Liceum Ogólnokształcącego rozmawiać będzie utytułowana polska siatkarka, obecnie posłanka na Sejm RP Małgorzata Niemczyk.

W środę, 19 października odbędą się kolejne spotkania, których gośćmi będą: sędzia Anna Maria Wesołowska (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19), śpiewaczka operowa Anna Cymmerman (Gimnazjum nr 20), a także znany łódzki fotograf i wydawca Jacek Kusiński (Gimnazjum nr 17).

Z racji wagi tematyki, spotkania z młodzieżą poświęcone kwestii godności będą kontynuowane także w kolejnych tygodniach.

Celem akcji jest uwrażliwienie młodzieży na kwestie związane z poszanowaniem ludzkiej godności, a także zachęcenie jej do podejmowania działań promujących godność w trakcie trwania roku szkolnego. W organizację Dnia Godności w Łodzi od początku zaangażowani są wolontariusze firmy Pelion i DOZ Fundacji dbam o zdrowie.

W poprzednich latach Łodzi gośćmi spotkań z młodzieżą poświęconych tematyce godności byli również: himalaista Piotr Pustelnik, podróżnik Tomasz Grzywaczewski, dyrektor Łódzkiego Caritas ks. Jacek Ambroszczyk, były dyrektor TVP Łódź Jacek Grudzień, piosenkarz i kompozytor Krzysztof Cwynar, Andrzej Janeczko – piosenkarz, współzałożyciel i lider zespołu piosenki kabaretowej Trzeci Oddech Kaczuchy, dziennikarze Magdalena Michalak i Marcin Wąsiewicz, etnograf dr Aldona Plucińska, sportowiec Artur Partyka, a także maratończyk Sławomir Narel oraz multimaratończyk i Mistrz Świata Seniorów w maratonie Jan Morawiec.

Światowy Dzień Godności powstał z inicjatywy trzech członków Światowego Forum Ekonomicznego – Księcia Norwegii Haakona, norweskiego filozofa Pekka Himanena oraz amerykańskiego działacza społecznego Johna Hope Bryanta. W Polsce ideę tę rozpowszechnili członkowie Young Global Leaders: Jacek Olechowski oraz Jacek Szwajcowski, Prezes Zarządu Pelion S.A.