Międzynarodowa Konferencja Darczyńców na rzecz Ukrainy. Ile zebrano pieniędzy?

Kancelaria Premiera RP

“Choć wojna trwa od ponad dwóch miesięcy, to wielu wydaje się jakby minęły już ponad dwa lata. W takiej sytuacji jednym z największych wrogów staje się odczucie znużenia, zmęczenia, a nawet – obojętności. I dokładnie przed tym przestrzegałem uczestników Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy” – napisał w liście opublikowanym w sobotę, 7 maja 2022 r., premier Mateusz Morawiecki.

“W czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie Polska wraz ze Szwecją zorganizowała wydarzenie, w czasie którego zebraliśmy ponad 6 mld euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Byli z nami także nasi partnerzy w Unii Europejskiej – przewodniczący Charles Michel i przewodnicząca Ursula von der Leyen.

Poza zbiórką tych potężnych środków miały miejsce także ważne rozmowy z liderami państw i przedstawicielami świata biznesu. W czasie każdego spotkania mówiłem, że nie wolno nam do wojny się przyzwyczaić i że pomoc trzeba organizować tu i teraz, bez żadnej zwłoki, bo to nie tylko polska, ale też europejska racja stanu”.

Jak wynika z najnowszych danych, co najmniej 16 milionów ludzi na Ukrainie pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej i ochrony a prawie 13 milionów ludzi uciekło z domów w ciągu niespełna dwóch miesięcy.