Michał Boni: Proces elektronizacji usług musi być procesem “depapieryzacji”

Uproszczenie usług administracyjnych oznacza, że będą zorientowane na prostotę wobec użytkownika – mówi w rozmowie z Portalem Samorządowym Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji.

Ma pan pomagać Ukraińcom we wdrażaniu europejskich norm dotyczących cyfryzacji. Dlaczego chcą skorzystać właśnie z polskich doświadczeń w zakresie cyfryzacji?

Michał Boni: Ukraina chce dobrze przygotować się do wejścia do Unii Europejskiej, dlatego chce, by rozwiązania w tej dziedzinie były dostosowane do standardów unijnych. W połowie kwietnia spotkałem się z przedstawicielami ministerstw i instytucji publicznych odpowiedzialnymi za cyfryzację tego kraju. Pojawiła się tam propozycja, by Polska pomogła Ukrainie we wdrażaniu europejskich norm dotyczących cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa.

Jaka jest sytuacja Ukrainy w dziedzinie cyfryzacji?

– Ukraina ma w tym zakresie doświadczenia negatywne, które przez wiele lat były naszym udziałem i zmieniły się dopiero 2 – 3 lata temu. Mam na myśli brak koordynacji. Różne instytucje podejmują działania informatyzacyjne na własną rękę, jednak odbywa się to bez szerszego spojrzenia.

Więcej: http://www.portalsamorzadowy.pl/spoleczenstwo-informacyjne/proces-elektronizacji-uslug-musi-byc-procesem-depapieryzacji,59285.html