Marek Sawicki: Wojna nakazuje zmodyfikować politykę klimatyczną i rolną Unii Europejskiej [WYWIAD]

Jakie działania należy podjąć w wymiarze strategicznym, jeśli chodzi o Europejski Zielony Ład i transformację energetyczną w kontekście polskiego rolnictwa? Jak agresja Rosji przeciwko Ukrainie powinna wpłynąć na politykę klimatyczną i rolną Unii Europejskiej? Na te pytania RaportCSR.pl odpowiadał poseł i były minister rolnictwa, dr Marek Sawicki.

Rozmowa odbyła się podczas Kongresu „Polska Wieś XXI – Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa”, zorganizowanego z inicjatywy Marka Sawickiego oraz byłych ministrów rolnictwa w kolejnych rządach ostatnich 30 lat.

Warto tu przytoczyć niektóre uwagi posła Marka Sawickiego. Jego zdaniem, rolnictwo dzisiaj stoi przed ogromnym wyzwaniem, bo koszty produkcji rosną a zbyt produktów jest coraz bardziej konkurencyjny. Dlatego trzeba rolnictwu dołożyć jeszcze jeden segment możliwości, a mianowicie segment produkcji i sprzedaży energii elektrycznej. Będzie to kolejne źródło dochodów, stabilizujące niepewne rynki rolne, a jednocześnie sprawiające, że produkcja żywności może być – czego oczekuje współczesny świat – zeroemisyjna.

Jak podkreślił poseł, tylko z produktów ubocznych i odpadowych można wytworzyć około 8-10 mld m sześciennych gazu. To jest ilość, którą dzisiaj „zakręciła” Rosja. A dołożenie do przerobu biomasy komunalnej praktycznie zaspokajałoby nasze wszystkie potrzeby.

I jeszcze jedna myśl z całego wywiadu: Unia Europejska nie może wzywać rolników do ograniczania produkcji żywności. Jeśli Europa jej nie wyprodukuje, to możemy się spodziewać nowej fali imigrantów z Afryki i z Azji.

Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu:

Kongres „Polska Wieś XXI – Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa”, zorganizowanego z inicjatywy Posła na Sejm RP Marka Sawickiego oraz byłych ministrów rolnictwa w kolejnych rządach ostatnich 30 lat. Kongres miał na celu wypracowywanie pakietu rozwiązań i rekomendacji dla polskiej administracji oraz instytucji Unii Europejskiej. Partnerem Kongresu byli Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego i Instytut ESG – organizator “I Kongresu ESG – Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG” – www.esgkongres.pl.

Instytut ESG zorganizował podczas Kongresu panel strategiczny pt. „Zrównoważone rolnictwo a bezpieczeństwo żywnościowe w nowej sytuacji geopolitycznej”Partnerem panelu była sieć popularnych sklepów franczyzowych Żabka Polska.