Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom

pszczoła w trakcie zapylania kwiatu

W Polsce praca owadów zapylających warta jest ponad 4 mld zł rocznie, a na całym świecie, co roku, dzięki zapylaniu przez owady i inne zwierzęta zbieramy plony warte aż 235-577 miliardów dolarów. Zwłaszcza kultywacja owoców i warzyw jest kluczowym źródłem pożywienia człowieka oraz licznych gatunków ptaków i innych zwierząt. Dlatego pszczoły są bardzo ważnym czynnikiem zachowania różnorodności biologicznej i trzeba im pomóc w przetrwaniu. Dlatego powstał „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”, którego celem jest zwiększanie świadomości na temat znaczenia pszczół dla środowiska i człowieka. Ma na celu takżezaangażowanie gmin i jej mieszkańców do podejmowania realnych działań na rzecz poprawy warunków życia tych owadów w Polsce.

W Polsce żyje około 470 gatunków pszczół. Poza pszczołą miodną są to także gatunki wolnożyjące, takie jak trzmiele, murarki, lepiarki, pszczolinki czy obrostki. Pszczoły te zapylają rośliny z często większą efektywnością niż pszczoła miodna, ale nie są chronione i dokarmiane jak ich hodowlane siostry. Dlatego spadek ich liczebności to problem, który dotyka nas wszystkich. Ponad 75% wiodących na świecie upraw korzysta bowiem z dobrodziejstw zapylania.

Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom

Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom powstał trzy lata temu i jest częścią programu
„Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, prowadzonego przez ZT Kruszwica S.A. W pierwszym roku w inicjatywie wzięło udział 80 gmin, w kolejnym już 214. Celem programu jest wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom w ciągu najbliższych 3 lat. Dlatego też Organizatorzy zapraszają także gminy do włączenia się do tej inicjatywy.

W ostatnich trzech latach stworzyliśmy blisko 70 tys. Miejsc Przyjaznych Pszczołom. W to działanie włączyły się również gminy. Dlatego też zapraszamy je do realizacji naszego kolejnego ambitnego celu, jakim jest posadzenie miliona kwiatów przyjaznych pszczołom
w ciągu najbliższych trzech lat – mówi Beata Klassek, koordynator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” – Zachęcamy kolejne gminy do podpisania Manifestu i tym samym włączenia się w działania na rzecz pszczół.

Rola gmin w ochronie owadów zapylających

Rola gmin w ochronie owadów zapylających i stwarzaniu im przyjaznych warunków do życia jest niezwykle ważna. – Wiele gmin już od lat ujmuje w swoich strategiach rozwoju dążenie do zachowania bioróżnorodności. Ochrona pszczół idealnie wpisuje się w ten cel. Każda gmina, która podpisze Manifest ma prawo posługiwać się tytułem „Gmina Przyjazna Pszczołom” i zyskać wizerunek instytucji odpowiedzialnej społecznie – za swoich mieszkańców i środowisko – zachęca Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – Gminy są kluczowymi instytucjami w działaniach na rzecz przyrody i włączania w tego typu inicjatywy mieszkańców – dodaje.

Każdy z nas może stworzyć na swoim balkonie czy w ogrodzie miejsce, które będzie przyjazne pszczołom, sadząc np. miętę, kosmosy, truskawki czy macierzankę. Długa lista roślin do wyboru – drzew, krzewów, bylin, krzewinek i kwiatów – jest dostępna na stronie internetowej pomagamypszczolom.pl.

Gmina Przyjazna Pszczołom – jak się zgłosić?

Aby przystąpić do programu i stać się sygnatariuszem Manifestu, trzeba wypełnić prostą ankietę (była wysyłana bezpośrednio do urzędów gmin), deklarując działania, jakie gmina podejmie na rzecz poprawy warunków życia pszczół. Wypełniając ankietę, gmina ma możliwość zamówienia przydatnych materiałów edukacyjnych. Dla samorządowców organizatorzy akcji przygotowali publikację pt. „Gmina przyjazna pszczołom – poradnik dla zarządców terenów zielonych należących do gminy” oraz inne materiały promocyjne i edukacyjne. Natomiast dla mieszkańców opracowano m.in. materiały z terminarzami kwitnienia roślin nektaro- i pyłkodajnych, czy porady, jakie przyjazne pszczołom kwiaty wybrać na balkon i do ogrodu.

Gminy, które przystąpią do programu, otrzymają tytuł „Gminy Przyjaznej Pszczołom”, zostaną umieszczone na mapie partnerów na stronie internetowej programu www.pomagamypszczolom.pl oraz wymienione w raporcie końcowym nt. zaangażowania
w program gmin z danego regionu. „Raport – III edycja – Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom 2019” zostanie wysłany także do wojewodów i marszałków. Przedstawiciele najbardziej zaangażowanych gmin, które podzielą się swoimi działaniami na rzecz pszczół, zostaną zaproszeni jesienią br. na uroczystość podsumowania akcji, podczas której będą wręczane dyplomy „Gmina Przyjazna Pszczołom” i nagrody.

Kontakt dla gmin chętnych do podpisania Manifestu Gminy Przyjaznej Pszczołom: Celina Jechna, e-mail: manifest@pomagamypszczolom.pl