Mały Świat Dużego Pieniądza

W roku szkolnym 2019/2020 ponad 400 uczniów szkół z Dębicy i okolic weźmie udział w programie edukacyjnym organizowanym przez Fundację Śnieżki Twoja Szansa. Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z tematami ekonomicznymi, a w ramach podsumowania projektu odwiedzą Centrum Pieniądza NBP oraz Centrum Nauki Kopernik.

„Mały Świat Dużego Pieniądza” to projekt przybliżający uczniom klas czwartych szkół podstawowych zagadnienia z zakresu ekonomii i jej wykorzystania w codziennym życiu, poprzez planowanie wydatków, oszczędzanie oraz zarabianie i szacunek do pracy. Uczestnicy dowiedzą się także o funkcjonowaniu pieniądza i planowaniu czasu. Ważnym zagadnieniem, z którym w tegorocznej edycji projektu zetkną się dzieci, będzie również wolontariat.

Mały Świat Dużego Pieniądza

W trakcie roku szkolnego uczniowie biorący udział w projekcie spotkają się 6 razy, na 90 minutowych, inspirujących zajęciach, opartych na scenariuszach przygotowanych przez specjalistów i nawiązujących do książki Patrycji Krzanowskiej „Świat Pieniądza”. Zajęcia odbędą się w formie przyjaznych warsztatów, podczas których dzieci przyswoją wiedzę poprzez zabawę, pracę własną i współpracę, samodzielne podejmowanie decyzji oraz działanie. Uczniowie będą mieli możliwość wyrazić swoją kreatywność, pobudzić wyobraźnię i spędzić czas na aktywnym działaniu, przynoszącym wiele radości i satysfakcji.

– Bardzo ważne jest, aby dzieci jak najwcześniej zapoznawały się z ekonomią i tematami z nią związanymi. Po to, by z czasem tę wiedzę z pożytkiem wykorzystywać w codziennym życiu. Atrakcyjna forma zajęć realizowanych w ramach naszego projektu „Mały Świat Dużego Pieniądza” zachęca do aktywnego udziału i poszerzania horyzontów – opowiada Anna Mikrut, prezes Fundacji Śnieżki Twoja Szansa. – Cieszymy się, że w tym roku dotrzemy z naszym programem także do odleglejszych szkół – dodaje.

Do udziału w tej edycji programu, realizowanej w roku szkolnym 2019/2020, zgłosiło się 20 szkół z Dębicy i okolic, a także – po raz pierwszy – szkół położonych w gminie Pilzno. W zajęciach weźmie udział łącznie ponad 400 dzieci z 24 klas.

Zwieńczeniem projektu będzie wycieczka do Warszawy sponsorowana przez Fundację Śnieżki Twoja Szansa. Mali ekonomiści będą zwiedzać miejsca tematycznie związane z pieniądzem i ekonomią, takie jak Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego i wystawę naukową w Centrum Nauki Kopernik.

„Mały Świat Dużego Pieniądza” to autorski projekt edukacyjny realizowany od 2016 roku przez Fundację Śnieżki Twoja Szansa przy wsparciu Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. Program jest adresowany do uczniów klas czwartych i ma za zadanie w przystępny sposób przybliżyć dzieciom podstawowe zagadnienia związane z ekonomią. Dzięki Fundacji przygodę z ekonomią przeżyło już ponad 1000 czwartoklasistów z 23 szkół podstawowych.