Mali ekolodzy z Włocławka ruszają do akcji

Już po raz 15 najmłodsi włocławianie włączyli się w akcję „Drzewko za butelkę”. Maluchy z 14 przedszkoli i uczniowie 12 szkół podstawowych do 19 maja br. zbierają zużyte butelki PET, które następnie trafią do recyklingu. Dzięki ich zaangażowaniu Włocławek stanie się jeszcze bardziej zielony. ANWIL już tradycyjnie jest koordynatorem tego przedsięwzięcia.
„Drzewko za butelkę” to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2003 roku przez firmy chemiczne, które uczestniczą w międzynarodowym programie „Odpowiedzialność i Troska” (OiT). Inicjatywa polegająca na wymianie zużytych butelek PET na sadzonki drzew i krzewów należy do najbardziej rozpoznawalnych projektów odbywających się w jego ramach w Polsce.

ANWIL – jako jeden z realizatorów programu OiT – koordynuje to przedsięwzięcie we Włocławku już od 15 lat. „Drzewko za butelkę” to przykład jednej z wielu aktywności podejmowanych przez spółkę na rzecz edukacji ekologicznej młodego pokolenia.

Akcja cieszy się wśród włocławian ogromną popularnością. Małych ekologów z roku na rok przybywa, o czym najlepiej świadczą rekordowe wyniki zbiórki butelek PET w kolejnych edycjach. Plasują one uczniów z Włocławka w krajowej czołówce. W całej Polsce, podczas dotychczasowych 14 odsłon wydarzenia, udało się zebrać łącznie prawie 26 milionów butelek, z których co piątą przekazały włocławskie placówki oświatowe.

W minionym roku ok. 7 tys. młodych włocławian zebrało ponad 600 tys. butelek, a więc aż o 50 tys. więcej niż podczas trwania XIII edycji projektu.

Czy w tym roku młodzi ekolodzy z Włocławka pobiją ustanowiony przez siebie rekord, dowiemy się
w czerwcu. Podsumowanie aktywności przedszkolaków odbędzie się 8 czerwca w Multikinie (ul. Pułaskiego). Natomiast ogłoszenie zwycięzców ze szkół podstawowych nastąpi 13 czerwca w Centrum Kultury „Browar B” (ul. Łęgska).

Wszystkie placówki uczestniczące w akcji otrzymają sadzonki drzew oraz krzewów, a te, którym uda się zebrać najwięcej butelek, także dyplomy i upominki. Dla najaktywniejszych małych ekologów trafią również nagrody indywidualne.