Na początku grudnia wystartowała 7. edycja kampanii „Umiem Pomóc”. Instruktorzy Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED rozpoczęli szkolenia ponad tysiąca uczniów rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych z udzielania pierwszej pomocy. Zasady resuscytacji, postępowanie w przypadku drgawek lub zakrztuszeń, to przykładowe zagadnienia poruszane w trakcie warsztatów. Podczas teoretycznych i praktycznych warsztatów doświadczeni instruktorzy dzielą się z uczniami wiedzą i doświadczeniem, które każdego dnia wykorzystują w swojej pracy.
Inicjatywa akcji powstała w 2011 r. Kampania została stworzona z myślą o młodych ludziach, dla których największym problemem w sytuacji zagrożenia życia jest strach przed podjęciem działania, wynikający przede wszystkim z braku odpowiedniej wiedzy. Dlatego wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy Akademii Ratownictwa LUX MED, co roku prowadzą cykl bezpłatnych warsztatów edukacyjnych. Szkolenia mają pokazać uczniom jak należy udzielać pierwszej pomocy i jak ważna jest ona w codziennym życiu.
– Kampania „Umiem Pomóc” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. W każdym regionie,
w którym prowadzimy akcję młodzież opowiada nam o swoich obawach związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Boją się, że pomimo dobrych chęci, mogą jeszcze bardziej zaszkodzić poszkodowanemu – mówi lek. Mariusz Pacałowski, dyrektor merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED.
– Dlatego niezwykle ważne jest dla nas nauczenie młodzieży jak sprawnie i prawidłowo reagować w sytuacji zagrożenia życia. Poprzez teoretyczne i praktyczne zajęcia, które oferujemy, chcemy oswoić tysiące uczniów w całej Polsce z ideą ratowania życia. Pamiętajmy – to obowiązek każdej dorosłej osoby, a uczestnicy warsztatów wkrótce przekroczą próg pełnoletności – dodaje Maciej Pająk, zastępca dyrektora merytorycznego Akademii.
Wszystkie szkoły biorące udział w kampanii otrzymują plakaty z zasadami pierwszej pomocy oraz certyfikaty potwierdzające przejście szkolenia. Uczniowie dostają natomiast praktyczne karty, które można schować w portfelu. Znajdują się na nich zasady postępowania z poszkodowanym oraz numery alarmowe.
Każdego roku teoretyczne i praktyczne zajęcia realizowane są w innym regionie Polski. Dotychczas w ramach kampanii przeszkolonych zostało 3,6 tys. uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania oraz Torunia. W tym roku akcja gości w Rzeszowie, gdzie do udziału w warsztatach udzielania pierwszej pomocy przystąpiła największa, spośród dotychczasowych miast, liczba uczniów.
Katarzyna Domańska