Klienci H&M w Szwecji będą mieli możliwość przekształcenia niechcianej odzieży w nowe ulubione ubrania dzięki systemowi recyklingu odzieży „Looop”. Marka dąży do zamknięcia pętli w modzie, a dzięki maszynie Loop klienci mogą zobaczyć, że stare tkaniny mają wartość i nie powinny się marnować.
Looop to pierwszy na świecie sklepowy system recyklingu. Jak to działa? Wkładasz do niego niepotrzebne ubrania, a one są czyszczone, mielone i przetwarzane na włókna. Po około pięciu godzinach odbierasz nowy dzianinowy element odzieży.
Looop wykorzystuje technikę, która polega na rozkładaniu i składaniu starych ubrań w nowe. Odzież jest czyszczona, rozdrabniana na włókna i przędzona w nową przędzę, z której następnie powstają nowe ubrania. W trakcie procesu należy dodać niektóre surowce pierwotne pozyskiwane w sposób zrównoważony i marka stara się by ich udział był jak najmniejszy. System nie wykorzystuje wody ani chemikaliów, dzięki czemu ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż produkca odzieży od podstaw.
Innowacyjna technologia Looop została opracowana przez instytut HKRITA (The Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel) we współpracy z H&M Foundation, która jest organizacją non-profit. Looop to obecnie jedyny taki system recyklingu, ale kolejne są w planach.
Instytut HKRITA chce powszechnie wdrażać licencję na tę technologię, aby cała branża mody mogła stać się bardziej cyrkularna. To bardzo ważne. Moda będzie gotowa na przyszłość tylko wtedy, gdy odciążymy naszą planetę – a jednym ze sposobów na to jest używanie rzeczy, które zostały już wyprodukowane. Dlatego właśnie kochamy cyrkularne rozwiązania takie jak Looop! Wyobraź sobie tylko, że każdy z nas mógłby mieć taką maszynę w domu. Zmniejszylibyśmy nasz ślad środowiskowy, a sytuacje typu „Nie mam w co się ubrać” odeszłyby w zapomnienie. – przekonuje H&M.
Źródło: H&M