Legenda książąt Radziwiłłów ożywa w wileńskim muzeum w interaktywnych aktywnościach edukacyjnych

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie wprowadza w sezonie bożonarodzeniowym interaktywne atrakcje, które odbędą się w otoczeniu wystawy “Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”. Zwiedzający będą mogli zagrać w interaktywną grę, wykorzystującą kopie kafli piecowych z heraldyką Radziwiłłów stworzone na drukarkach 3D lub przymierzyć pierścień z wybranym zabytkowym symbolem. A to tylko niektóre z oferowanych przez muzeum aktywności.

Nasz pomysł stworzenia urozmaiconego programu zajęć edukacyjnych był podyktowany dużym zainteresowaniem zwiedzających międzynarodową wystawą o książętach Radziwiłłów. Niektóre z tych zajęć są oczywiście przeznaczone dla dzieci, ale niektóre są skierowane do rodzin i dorosłych zwiedzających. Gry edukacyjne przynoszą największą radość gdy przy ich pomocy dokonujemy nowych odkryć, więc kiedy je tworzymy, skupiamy się na potrzebach i nawykach współczesnego społeczeństwa i staramy się łączyć działania edukacyjne z inteligentnymi technologiami – mówi Ieva Luckutė specjalistka ds. edukacji w muzeum.

Obecnie stworzono sześć różnych aktywności edukacyjnych, specjalnie na potrzeby międzynarodowej wystawy “Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”. Najnowszą z nich jest interaktywna gra, pod nazwą „Mądrzy Radziwiłłowie”, gdzie można zwiedzać wystawę w połączeniu z popularną aplikacją Action Bound. W ofercie znajdują się dwie wersje  gry – jedna dla zarejestrowanych grup ze specjalistą ds. edukacji, pełniącym rolę moderatora gry, a druga dla osób indywidualnych, które chcą grać samodzielnie.

Wystarczy zainstalować aplikację na swoim smartfonie, wprowadzić wymagane kody QR i już można wyruszyć w wirtualną podróż po wystawie. Interaktywni zwiedzający otrzymają dodatkowe informacje o eksponatach, ciekawe zadania, a także pytania, na które będą mogli znaleźć odpowiedzi w przestrzeni wystawienniczej i w gablotach.

Jestem bardzo szczęśliwy z sukcesu jaki odniosła wystawa “Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”. Tak dużego międzynarodowego projektu nie udałoby się zrealizować gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Pracownicy Muzeum Narodowego w Wilnie przygotowali wspaniałe interaktywne projekty, które w nowoczesny sposób pozwalają poznać historię naszej rodziny i przeżyć w ten sposób wspaniałą przygodę. – mówi Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby i jeden z organizatorów wystawy.

Niektóre aktywności dla zwiedzających stworzono specjalnie na potrzeby międzynarodowej wystawy poświęconej książętom Radziwiłłów. Dzieci orła: Heraldyka Radziwiłłów to jedna z nich. Pozwala zapoznać zwiedzających z heraldycznymi symbolami tej słynnej rodziny i ich znaczeniem, a także pozwolą na wykonanie dokładnych, miniaturowych kopii płyt piecowych z heraldyką Radziwiłłów. Każdy, kto zdecyduje się wziąć udział e tej przygodzie zabierze ze sobą wspaniałą pamiątkę.

Działania edukacyjne są dostępne dla zwiedzających do 12 stycznia przyszłego roku, czyli do zakończenia wystawy Stworzyli je specjaliści ds. edukacji z muzeum: I. Luckutė, dr Nelija Kostinienė i Daiva Tuinylienė. Zajęcia edukacyjne są dostępne dla osób indywidualnych i zorganizowanych grup uczestników w różnym wieku. Osoby, które chcą skorzystać z tej wyjątkowej okazji, muszą się wcześniej zarejestrować, ponieważ liczba sesji edukacyjnych jest ograniczona.