LED i wszystko jasne!

Oświetlenie LED to przełomowa technologia, mająca pozytywny wpływ zarówno na środowisko, jak i nasze kieszenie. Żarówki LED nie tylko zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne, pozwalając na obniżenie rachunków za prąd, ale także świecą ponad 20 lat. Dzięki temu, że diody LED są niewielkie, technologia ta daje także możliwość zabawy designem – diody można bowiem wbudować w dowolny kształt i formę, dzięki czemu lampy zaskakują oryginalnym i nowoczesnym wzornictwem.

 

W kuchni, w sypialni, salonie, pokoju dziecięcym, a także na tarasie, balkonie i w ogrodzie – oświetlenie LED sprawdza się wszędzie. Jest nie tylko tańsze, bardziej ekologiczne, ale i bezpieczniejsze. IKEA Łódź przedstawia pięć powodów, dla których warto zwykłe żarówki wymienić na LED!

Ekologia i bezpieczeństwo

W domu najwięcej energii elektrycznej przeznaczamy na oświetlenie. Duże zużycie prądu jest nie tylko kosztowne, ale i nie ekologiczne. Żarówki LED zużywają natomiast do 85% mniej energii. Istotną cechą tej technologii jest także brak rtęci i innych substancji toksycznych czy niebezpiecznych dla zdrowia użytkownika i środowiska naturalnego. To jeden z powodów, dla których ich wykorzystanie polecane jest w pokoju dziecięcym. Drugą istotną w tym przypadku zaletą LED jest nienagrzewanie się diod – dzięki temu nasze maluchy nie poparzą się, dotykając żarówki. Bezpieczniejsze dla nas i dzieci jest także światło, które dają LEDy – jest zdrowsze i przyjemniejsze dla oczu. Do pokoju dziecięcego IKEA Łódź poleca na przykład lampki nocne SPÖKA w kształcie zabawnego duszka. Z kolei wykorzystując latarkę na korbkę LJUSA, możemy uczyć maluchy jak powstaje energia elektryczna – urządzenie zasilane jest bowiem przez kondensator, który gromadzi ładunek elektryczny. Kręcenie korbką, która wytwarza światło to także wspaniała zabawa dla naszego szkraba!

Ogromna oszczędność

Zużywające do 85% mniej energii niż zwykłe świetlówki, żarówki LED są także bardzo oszczędne. Zastosowanie ich w domu pozwala na obniżenie kosztów energii nawet o 22% w skali roku. Dodatkowo świecą nawet 20 lat, a czas zwrotu inwestycji polegającej na wymianie oświetlenia tradycyjnego na LED może być krótszy niż 1 rok.

Zaskakujący design

Technologia LED nie tylko oszczędza i dba o środowisko, ale także zachęca i inspiruje do tworzenia nowych, zabawnych, wielofunkcyjnych produktów i rozwiązań. Niewielkie diody można wbudować w dowolny kształt i formę, dzięki czemu lampy z ich wykorzystaniem zaskakują oryginalnym wzornictwem. Tworzone przez projektantów IKEA niekonwencjonalne oświetlenie, świetnie sprawdza się nie tylko w domu, ale i na zewnątrz. Lampy LED znalazły się na przykład w kolekcji SOLVINDEN, w której obecne są produkty zasilane panelem słonecznym, zamieniającym światło słoneczne w energię.

IKEA stawia na LED

IKEA Łódź, tak jak i wszystkie sklepy IKEA na świecie, stawia wyłącznie na technologię LED. Oświetla w ten sposób nie tylko ekspozycje, ale także części biurowe i garaże. Za zaangażowanie w sprawy ekologii IKEA Łódź wyróżniona została w 2014 roku certyfikatem Zielony Sklep przyznawanym przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska.

LED pomaga

Zwykłe żarówki warto teraz wymienić na LED z bardzo ważnego powodu. W ramach trwającej właśnie w IKEA akcji „Jaśniejsza przyszłość dla uchodźców”, z każdej sprzedanej żarówki LED-owej, IKEA Foundation przekazuje 1 euro na rzecz UNHCR. Dzięki tym środkom zostanie zakupione oświetlenie, które przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz warunków życia w obozach dla uchodźców, w których mieszka również wiele dzieci. Nie mając dostępu do światła, maluchy oraz ich rodzice, po zachodzie słońca nie mogą wykonywać prostych czynności, a także co ważne pracować się i uczyć.

Tegoroczna, druga już edycja kampanii potrwa do 28 marca.