Kujawski pomaga pszczołom!

Z_Kujawskim_pomagamy_pszczolom_logo_2012Ponad 30 000 osób zostało Przyjaciółmi Pszczół i poparło Zasady Przyjaciół Pszczół, 163 placówki edukacyjne przyłączyły się do Akademii Przyjaciół Pszczół, a do świętowania pierwszego Wielkiego Dnia Pszczół 8 sierpnia br. przystąpiła cała Polska. Wszystkie inicjatywy odbyły się w ramach trzeciej edycji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, programu zwracającego uwagę na problem wymierania pszczół, ich znaczenie dla środowiska i proste indywidualne działania, które mogą realnie wpłynąć na  los zagrożonych pszczołowatych. Fanpage akcji zgromadził ponad 46 000 fanów, a galeria prac konkursowych blisko 500 fotografii. Partnerem tegorocznej odsłony była Fundacja Nasza Ziemia, a ambasadorką dziennikarka Maja Popielarska.

W ramach trwającej od czerwca tego roku trzeciej edycji programu organizatorzy zachęcali do zapoznania się z pięcioma Zasadami Przyjaciół Pszczół, poparcia ich oraz aktywnej realizacji w swoim najbliższym otoczeniu i gronie. Internauci założyli na Facebooku ponad 700 grup Przyjaciół Pszczół oraz uczestniczyli w konkursach polegających na nadsyłaniu zdjęć i opisów ogrodów oraz balkonów przyjaznych pszczołom. Galerię  prac wzbogaciły zdjęcia przesłane przez szkoły podstawowe, urzędy gmin, domy kultury i świetlice, które przyłączały się do pilotażowej akcji programu – Akademii Przyjaciół Pszczół. Opiekunowie dzieci korzystali z  przygotowanych przez ekspertów programu scenariuszy zajęć, by przybliżyć najmłodszym, pszczeli świat.

Wszystkie placówki, urzędy gmin, a nawet całe miejscowości przystąpiły także do pierwszych w Polsce obchodów Wielkiego Dnia Pszczół 8 sierpnia, angażując społeczności lokalne oraz media do wspólnego świętowania i zwrócenia uwagi na problem tych pożytecznych pszczołowatych owadów. Patronat honorowy nad świętem objął Pan Stanisław Kalemba – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Organizowano wspólne sadzenia kwiatów miododajnych, pszczele pochody czy pikniki. O święcie mówiły ogólnopolskie media, a fotorelacje z obchodów przesłali zarówno lokalni organizatorzy z małych miejscowości, jak i Ci z dużych miast. Tego dnia wszyscy Przyjaciele Pszczół założyli żółty element stroju. Galeria prac konkursowych i fotorelacji jest dostępna na stronie programu www.pomagamypszczolom.pl oraz na portalu Pinterest.

Tegoroczne działania „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” skoncentrowaliśmy na naszym najbliższym otoczeniu i tym, co sami jesteśmy w stanie zrobić. Zaczynając od balkonów czy ogrodów, a kończąc na rabatkach w miastach możemy, wybierając odpowiednie rośliny, realnie pomóc zagrożonym pszczołowatym. Organizując Akademie Przyjaciół Pszczół, chcemy już najmłodszym uzmysłowić jak wiele mamy dzięki tym pożytecznym owadom; nie tylko miód, ale też owoce i warzywa. Z kolei Wielki Dzień Pszczół 8 sierpnia ma być sygnałem dla wszystkich, że pszczoły wymierają i należy poświęcić im chwilę naszej uwagi  – przekonuje Agnieszka Jastrzębska z firmy ZT „Kruszwica” S.A., Brand Manager marki Kujawski, organizator programu.