Najbardziej opłacalne branże 2024: Które zawody mogą liczyć na największe podwyżki?

Preply to internetowa platforma nauki języków obcych łącząca ponad 32 000 korepetytorów uczących 50 języków z setkami tysięcy uczniów w 180 krajach na całym świecie. Dzięki algorytmowi uczenia maszynowego, rekomendowani korepetytorzy tworzą spersonalizowane plany lekcji dostosowane do budżetu, harmonogramu i aktualnej wiedzy ucznia.

60 proc. polskich przedsiębiorstw planuje podwyżki wynagrodzeń w 2024 r. Wzrost pensji dotyczy wszystkich sektorów, ale niektóre zawody odczują go szczególnie. Zespół Preply przygotował zestawienie tych branż, w których podwyżki mogą sięgać nawet 20%. Łączy je jedno – znajomość języków obcych. Kto zatem może liczyć na podwyżki w 2024 r.?

Sektor SSC/BPO: Znajomość kilku języków obcych to klucz do awansu

Według badań Instytutu Badawczego Randstad prawie połowa polskich firm w 2024 roku zamierza zwiększyć pensje pracownikom o co najmniej 7%. Około 3% firm planuje podwyżki wynoszące od 16% do 19%. Jednak nie wszystkie sektory będą w nadchodzącym roku w korzystnej sytuacji.

“Na te najwyższe zarobki mogą liczyć osoby znające kilka języków obcych. Angielski to obecnie branżowy standard, więc warto nauczyć się dodatkowego języka. Już niemal co druga firma szuka pracowników posługujących się biegle francuskim lub niemieckim, zwłaszcza w sektorze finansów i obsługi klienta” – zauważa Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Branża IT: Wciąż perspektywiczna, pomimo korekty rynkowej

Mimo, że IT od jakiegoś czasu przechodzi korektę rynkową, jest to nadal jedna z najbardziej przyszłościowych branż. W 2023 roku podwyżki w specjalizacjach programowania wyniosły średnio 22%. Wyższej pensji i niemal “walki” firm o pracowników mogą się spodziewać specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Branża prawna: Najwyższe podwyżki w Polsce

W ubiegłym roku pozycję lidera wzrostu wynagrodzeń objęła w Polsce branża prawnicza. Zarobki ekspertów poszybowały w górę o 11% – warto zaznaczyć, że tę wartość wyliczono, sumując pensje prawników pracujących w kancelariach oraz prawników korporacyjnych (na różnych stanowiskach i szczeblach kariery).

Kontrola finansowa: Profesja z perspektywą

Według analizy Preply jedną z najbardziej obiecujących profesji jest kontrola finansowa. Większość firm deklaruje dalszy wzrost wynagrodzeń dla osób trudniących się tą profesją.

Marketing online: Wąskie specjalizacje najbardziej opłacalne

Podwyżki rzędu nawet 20% otrzymali w ubiegłym roku eksperci od digital marketingu i e-commerce. W cenie byli też traffic managerowie i specjaliści od: mediów społecznościowych, SEM, SEO, UX oraz UI.

“Ceniona jest tu zwłaszcza znajomość języka niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego oraz włoskiego” – podpowiada Sylvia Johnson z Preply.

Farmacja i HR: Sektory z dobrymi prognozami

Farmacja odnotowała w ubiegłym roku średni wzrost wynagrodzeń specjalistów i menadżerów o 8%, co daje wynik lepszy niż branża IT. W przypadku HR wzrost pensji jest bezpośrednio związany z odwilżą w innych sektorach.

Trendy na rynku pracy w 2024 roku

“W 2024 roku istotnymi trendami na rynku będą wdrażanie cyfrowych rozwiązań, rozwój sztucznej inteligencji i otwarcie się na nowe rynki zagraniczne” – podkreśla Sylvia Johnson. “Znajomość dodatkowego, mniej popularnego języka będzie kluczowa w znalezieniu dobrze płatnej pracy z perspektywą częstych podwyżek.”