Książki Roku 2016

W środę 8 lutego br. w Bibliotece Narodowej zostały rozdane nagrody i wyróżnienia przyznawane przez Instytut Książki oraz „Magazyn Literacki Książki”. Uroczystość prowadził redaktor naczelny magazynu – Piotr Dobrołęcki. W piętnastej edycji nagród  album „Delfina Krasicka Życie i Twórczość” otrzymał wyróżnienie w kategorii Sztuka. Nagrodę w imieniu Fundacji Artystycznej Delfiny Krasickiej odebrała Soledad Krasicka – córka Artystki.

-Jesteśmy niezwykle dumni z otrzymanego wyróżnienia. Album jest efektem pracy wielu wspaniałych osób. Podsumowuje nie tylko całokształt twórczości, ale także opisuje życie i niezwykłą osobowość Delfiny Krasickiej – powiedziała odbierając nagrodę Soledad Krasicka.

DyplomAlbum graficznie opracował wspaniały artysta i grafik Janusz Golik. Publikacja zawiera wybór gobelinów, tkanin i haftów zmarłej w 2012 r. artystki. Urodzona w Buenos Aires, w polsko-argentyńskiej rodzinie od dzieciństwa wykazywała duży talent i charakterystyczne cechy swej osobowości: chęć niesienia pomocy biednym i potrzebującym.

Album stanowi sugestywne i niezwykle oryginalne świadectwo dorobku twórczego osoby, której działalność społeczna i artystyczna połączyła tradycje latynoskiego Południa z aktualnymi dążeniami w dziedzinie kultury europejskiego Wschodu.
Staranny pod względem edytorskim wygląd liczącego blisko 400 stron albumu niesie czytelnikowi szansę poznania magicznego świata Delfiny i jej galerii.

Wśród innych nagrodzonych tytułów znalazły się miedzy innymi: „Dzieje Polski w obrazach” Piotra Marczaka, „Skarby Sztuki. Muzeum Narodowe w Gdańsku” pod redakcją Anny Gogut, „Żywot człowieka zmałpionego” Henryka Jerzego Chmielewskiego, „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza z ilustracjami Józefa Wilkonia ( laureat tegorocznej nagrody Człowiek Roku 2016), „Don Kichote” Miguela de Cervantes Saavedra z ilustracjami Józefa Wilkonia czy „Barwy Polski” Zenona Żyburtowicza i Grzegorza Micuły.

Galeria Delfiny to ważne miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Powstała w 1999 roku na warszawskim Powiślu. Galeria gościła już przeszło 100 wystaw wybitnych artystów z Polski i zagranicy, głównie z dziedziny malarstwa, tkaniny, fotografii i rzeźby. Od samego początku swojego istnienia była miejscem, w którym świat sztuki spotykał się ze światem biznesu.
W Galerii można nie tylko kontemplować sztukę, ale również dokonać zakupu wystawionych prac. Galeria jest także miejscem organizacji wydarzeń o charakterze komercyjnym, w tym wernisaży, prezentacji czy zamkniętych spotkań świata sztuki i biznesu. Galerię wspierają: City Security oraz AM Art- Media Agencja PR.