Krystowski: Mądry wybór zamiast quasiprzetargu na śmigłowce

W rozmowie z BiznesAlert.pl prezes PZL Świdnik Krzysztof Krystowski krytykuje sposób przeprowadzenia przetargu na śmigłowce i sugeruje, że najlepszy wybór to oferta jego firmy. Ma ona zamiar stanąć w szranki z amerykańskim konkurentem.

Podczas ostatniej wizyty w zakładach w Świdniku premier Beata Szydło stwierdziła, że rząd chce aby sprzęt dla polskiej armii był produkowany w Polsce i przez polskich pracowników jako podstawa nowoczesnego przemysłu. Jak Pan ocenia tę wypowiedź? Czy to jest krok w dobrą stronę?

Oczywiście. To jest święta prawda. W każdym kraju, który dysponuje własnym przemysłem, kupuje się produkty rodzimej konstrukcji. Wynika to z wielu powodów. Po pierwsze ze względu na możliwość tworzenia miejsc pracy, które mają kluczowe znaczenie. Po drugie ze względu na bezpieczeństwo państwa, ponieważ kupując w swoim przemyśle ma się kontrolę nad produkcją, technologią oraz zapewnieniem ciągłości dostaw części zamiennych i serwisu. Po trzecie ze względu na wpływy do Skarbu Państwa, gdyż tworzone w Polsce miejsca pracy generują ZUS i podatki dochodowe od pracowników. To jest także podatek dochodowy od firm i VAT. Wreszcie również dlatego, że nie uderza się w bilans wymiany handlu międzynarodowego. Nie tylko nie zwiększa się importu tylko produkuje u siebie, dając szansę na wzrost eksportu. To jest tak oczywiste, że aż dziwi, iż jest tak wiele osób w Polsce, które tego nie rozumieją.

Premier Szydło poinformowała również, że wraz z zakładami w Mielcu doszło do porozumienia w myśl, którego w Łodzi powstanie centrum serwisowe dla śmigłowców zarówno z Mielca jak i Świdnika. Jak Pan ocenia ten krok?

Ta ścieżka jest dla nas oczywista. Przypomnę, że w naszej ofercie przetargowej na AW149 bardzo wyraźnie mówiliśmy o tym, że będziemy lokowali serwis tych śmigłowców w Łodzi. Co więcej w kwestii serwisu mieliśmy podpisaną umowę z zakładami w Łodzi. . Wobec czego warto zadać sobie pytanie czy czekać na nowe śmigłowce i dopiero je serwisować, a to przecież nastąpi za klika lat. Czy może też rozpocząć tę współpracę serwisową już dzisiaj? Jesteśmy otwarci na tego rodzaju rozmowy z WZL1.

Więcej: http://biznesalert.pl/krystowski-madry-wybor-zamiast-quasiprzetargu-na-smiglowce-rozmowa/