KP promuje odpowiedzialną konsumpcję na Przystanku Woodstock

W czasie gdy woodstockowicze zmierzają do Kostrzyna nad Odrą lub rozstawiają tam swoje namioty, na terenie festiwalu czeka już na nich Miasteczko Leszka. W nim zaś m.in. Strefa Sprawdź Promile, gdzie można skontrolować trzeźwość oraz dowiedzieć się, jak alkohol działa na organizm. W promowaniu odpowiedzialnego spożycia pomogą także przeszkoleni sprzedawcy piwa.

 

Gorące serca, ale chłodny umysł – takie motto powinno przyświecać uczestnikom 23. edycji Przystanku Woodstock. Bo choć dla wielu osób piwo jest nieodłącznym elementem tego wydarzenia, to trzeba wiedzieć, kiedy powiedzieć sobie „dość”. Leszkowi Chmielewskiemu zależy na tym, by piwo zawsze było spożywane w sposób umiarkowany oraz odpowiedzialny i tylko przez osoby do tego uprawnione.

– Chcemy, aby nasze piwo towarzyszyło dorosłym ludziom w spędzaniu miłych chwil i kojarzyło się wyłącznie z przyjemnymi wydarzeniami. Warunkiem tego jest przede wszystkim bezpieczny powrót z koncertów do domu, ale także to, by w odpowiedniej chwili zamiast piwa wybrać wodę albo Lecha Free – wyjaśnia Małgorzata Walędzińska-Półtorak, odpowiedzialna w Kompanii Piwowarskiej za temat odpowiedzialnej konsumpcji. – Pomóc w tym mają cztery punkty na terenie festiwalu, w których można sprawdzić poziom promili profesjonalnym alkomatem.

Woodstockowicze w pewnym sensie sami zapracowali na te urządzenia – przed festiwalem Leszek Chmielewski przekazał bowiem WOŚP osiem nowoczesnych alkomatów, które zostały zakupione dzięki zbiórce surowców w Strefie Eko podczas ubiegłorocznego Przystanku. Jeden ze wspomnianych punktów kontroli trzeźwości znajduje się w Strefie Sprawdź Promile na terenie Miasteczka Leszka – uczestnicy festiwalu mogą w niej dodatkowo wypróbować alkogogle, umożliwiające doświadczenie widzenia świata po spożyciu alkoholu. Za pomyślne zaliczenie testu otwarcia drzwi kluczem czy jazdy w symulatorze można otrzymać woodstockową walutę – Leszki.

Ze Strefą Sprawdź Promile przeważnie idzie w parze Strefa Eko – nie inaczej jest w tym roku. Przygotowano w niej grę zręcznościową sprawdzającą spostrzegawczość uczestników festiwalu. W ten sposób Leszek zachęca ich, by dostrzegli potencjał tkwiący w zużytych puszkach czy kubkach. Przyniesione do Strefy Eko surowce zostaną posegregowane, a następnie poddane recyklingowi. Leszek nagrodzi dbających o środowisko woodstockowiczów swoją festiwalową walutą, którą będzie można wymienić m.in. na eko poduszki wykonane z banerów reklamowych.

Warto wspomnieć, że w tym roku za nalewakami z piwem stanie ponad 150 sprzedawców, którzy zostali – podobnie jak we wcześniejszych latach – przeszkoleni z zasad odpowiedzialnej sprzedaży. Podczas takich szkoleń, które łączą teorie z praktyką, uczyli się m.in., jak radzić sobie z trudnymi klientami i w jaki sposób odmawiać sprzedaży alkoholu nieletnim albo osobom nietrzeźwym. Stoiska z piwem zaopatrzono w tabliczki, a nalewaki w nalepki z informacją, że osoby niepełnoletnie i nietrzeźwe nie będą obsługiwane. Dodatkowo młodo wyglądający uczestnicy będą proszeni o okazanie dokumentu tożsamości.

– Wierzymy, że festiwalowicze, z góry uprzedzeni, czego się od nich oczekuje, będą chętnie współpracować i sprzedaż piwa będzie przebiegać sprawnie i bez zakłóceń. Dla wielu uczestników będzie to już kolejna edycja festiwalu, więc nasze zasady nie powinny być dla nich niespodzianką – mówi Małgorzata Walędzińska-Półtorak. – Wszystkie te działania podejmujemy w trosce o bezpieczeństwo i dobrą formę uczestników. Mamy nadzieję, że dzięki nim Przystanek Woodstock jak zwykle przejdzie do historii jako radosne święto muzyki i odpowiedzialnej, bezpiecznej zabawy.