Kot pomoże budować świadomość ekologiczną wśród najmłodszych

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, zainaugurowała nowy program edukacyjny „Przygody Kota Ciepłosława”, skierowany dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Celem programu jest budowanie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych, przekazywanie wiedzy o tym, jak powstaje ciepło i skąd się bierze energia elektryczna. Patronat nad programem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

PGE Energia Ciepła prowadzi i planuje szereg inwestycji prośrodowiskowych, które przyniosą korzyści dla poprawy jakości powietrza, a co za tym idzie dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców miast w których ma aktywa. Jednocześnie spółka angażuje się w projekty ukierunkowane na edukację dzieci i młodzieży. Zainaugurowała nowy program edukacyjny „Przygody Kota Ciepłosława”.

Program, który spełnia wymagania podstawy programowej, skierowany jest do uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych. Tytułowy bohater, Kot Ciepłosław, w ciekawy i przystępny sposób przekazuje wiedzę dzieciom z
zakresu produkcji energii elektrycznej i ciepła, a także uczy jak je oszczędzać i dbać o środowisko.

– Rozpoczynając nowy program edukacyjny mamy zamiar przekazywać wiedzę o środowisku najmłodszym uczniom szkół podstawowych. Ta wiedza zaprocentuje większą świadomością ekologiczną i dbałością o środowisko – mówi Przemysław Kołodziejak, p.o. prezesa PGE Energia Ciepła.

W ramach programu edukacyjnego Kot Ciepłosław – specjalista od ciepła i ekologii – w interesujący sposób przekazuje wiedzę o tym, jak powstaje ciepło w procesie
wysokosprawnej kogeneracji, która polega na jednoczesnej produkcji ciepła i energii elektrycznej i jak ciepło dociera do domowego kaloryfera. Poszerza wiedzę zarówno dzieci, jak i rodziców na temat sposobu wytwarzania ciepła, energii elektrycznej oraz sposobów ich oszczędzania. W stworzonym przez PGE Energia Ciepła programie pokazane są zalety i przewaga ekologiczna ciepła sieciowego nad tradycyjnymi źródłami ciepła.

Program spełnia wymagania podstawy programowej i dzięki wykorzystaniu gier
edukacyjnych, może być prowadzony w ramach lekcji z informatyki w klasach 1-3. W ramach programu przygotowane zostały scenariusze zajęć, którymi nauczyciele z łatwością posłużą się, aby przeprowadzić ciekawe lekcje. Będą one dostępne dla dzieci w szkole oraz w domu. Hybrydowość projektu, czyli możliwość jego realizacji stacjonarnie i zdalnie, to odpowiedź PGE Energii Ciepła na sytuację w szkolnictwie związaną z pandemią.

Bohaterami programu są Kot Ciepłosław – przewodnik i ekspert od ciepła, Pstryczek Elektryczek i Felka Kaloryfelka – jego przyjaciele i asystenci, którzy pomogą wyjaśnić najtrudniejsze zagadnienia w prosty i praktyczny sposób.
Świat Kota Ciepłosława odkryjemy na www.kotcieploslaw.pl.

Na stronie znajdują się wszelkie informacje i ciekawostki, a także materiały dla nauczycieli, rodziców i dzieci. Rekrutacja do programu edukacyjnego Przygody Kota Ciepłosława trwa do 8 października. Wystarczy wejść na stronę www.kotcieploslaw.pl i wypełnić formularz rejestracyjny. Dla pierwszych 100 szkół zgłoszonych do programu wysłane zostaną gadżety związane z Kotem
Ciepłosławem.

Dla wszystkich szkół biorących udział w projekcie przygotowany został kreatywny konkurs. Zadaniem będzie stworzenie komiksu o przygodach Kota Ciepłosława o tematyce związanej z ciepłem. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody: 5000 zł dla zwycięskiej szkoły, laptop dla nauczyciela zwycięskiej klasy, 13 wycieczek edukacyjnych do elektrociepłowni należących do PGE Energia Ciepła.

Patronat nad programem edukacyjnym Przygody Kota Ciepłosława objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.