Zgodnie z nowymi rekomendacjami WHO dorośli powinni wykonywać aktywność fizyczną przez 150–300 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut o dużej intensywności. Wśród dzieci i młodzieży wymaga się średnio 60 minut dziennie aktywności o umiarkowanej lub dużej intensywności aerobowej.
Jeden z paneli Kongresu ESG w Warszawie odbył się pod hasłem społecznej roli aktywności fizycznej. Udział wzięli eksperci, dla których temat sportu jest chlebem codziennym.
– Mamy zobowiązanie społeczne oraz przywilej wspierania polskiego sportu i kultury. Zwłaszcza na starym kontynencie wszystkie loterie mają wpisane w DNA wspieranie społeczeństwa. Wspieramy sport poprzez przekazywanie funduszy dzięki naszej fundacji imienia Marii Konopackiej na kwotę 827 mln w zeszłym roku. W tym roku chcemy przekazać 900 mln i wszystko wskazuje, że jest to możliwe – mówił Olgierd Cieślik z Totalizatora Sportowego.
Z kolei Wiesław Wilczyński, prezes FC Barcelona Escola Varsovia, przekazał swoje doświadczenie z prowadzenia uznanej szkoły piłkarskiej. – Prowadzimy akcję Barcelona Kids, w której biorą udział już 4-latki. W wielu dziedzinach sportu obniża się wiek podejmowania pierwszych aktywności sportowych. Z wiekiem obniża się chęć podejmowania aktywności fizycznej. Po części wynika to z rosnącej roli internetu.
Jak dodał, wyniki badań prowadzonych przez warszawski AWF pokazują, że poziom sportowy młodych ludzi drastycznie spada. Dzieci nie osiągają wyników sportowych swoich rodziców. Mówi się o pokoleniu płatków śniegu – młodych wykształconych ludzi, którzy nie mogą sobie poradzić w życiu.
Wiesław Wilczyński przytoczył dane z których wynika, że na zdrowie człowieka w 56% wpływa aktywność fizyczna oraz dobre odżywianie, a tylko w 18% służba ochrony zdrowia. – Pamiętajmy, że jedna złotówka wydana na sport zwraca się czterokrotnie poprzez zmniejszenie wydatków na ochronę zdrowia.
Cenną uwagą podzielił się z panelistami Piotr Szefer, Dyrektor Biura Zarządu PZPN. – Sport powinien być dostępny dla każdego. W ostatnich latach mamy wysyp akademii piłkarskich. Naszym celem powinno być zadbanie o dzieci z małych miejscowości, które mają utrudniony dostęp do oferty sportowej. W tzw. Polsce powiatowej ta oferta jest o wiele uboższa. PZPN prowadzi długoletni program wspierania akademii piłkarskich. Powinniśmy walczyć o tego młodego człowieka, żeby uprawiał sport. Drugorzędna kwestią jest to jaką będzie uprawiał dyscyplinę.
CZYTAJ TEŻ: Społeczna rola aktywności fizycznej i sportu – szczegóły panelu Kongresu ESG
Debatę poprowadziła dziennikarka Kinga Jurga, a uczestniczyli w niej eksperci i ekspertki prezentujące różne spojrzenia na zdrowie:
- dr hab. n. med. Piotr Dziechciarz, Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Andrzej Mądrala, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych
- Monika Tomaszewska, Dyrektor Departamentu Strategii i Innowacji Medycznych, Grupa Luxmed
- Katarzyna Dubno, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia, Adamed Pharma S.A.
- Agata Swornowska-Kurto, Prezes, Instytut One – Zdrowie i Harmonia
- Maria Rothert-Proniewicz – Dyrekcja Generalna Lasów Państwych
- Marta Grabek-Niekraszewicz, KRAFOS (Krakowskie Forum Organizacji Społecznych)
KONTAKT DO AUTORA: t.dereszynski@raportcsr.pl