Kompania Piwowarska w tym roku po raz pierwszy włączyła się do akcji Szlachetna Paczka, organizowanej już od kilkunastu lat przez Stowarzyszenie WIOSNA. Poprzez udział w projekcie ponad 1100 wolontariuszy w ramach niemal 50 zespołów KP ustanowiła nowy rekord w pomaganiu i stała się najbardziej zaangażowaną w Szlachetną Paczkę firmą w Polsce.
Odpowiadanie na konkretne potrzeby lokalnych społeczności, współpraca z wiarygodnymi partnerami zewnętrznymi, integracja pracowników poprzez organizację pomocy, realizacja projektów dzięki środkom finansowym firmy, jak również za sprawą talentu, wysiłku i czasu poświęconego przez wolontariuszy – takie założenie przyświecają programowi wolontariatu pracowniczego w Kompanii Piwowarskiej. Szlachetna Paczka spełnia je wszystkie. Nic więc dziwnego, że KP przyłączyła się do XVI edycji projektu, za którym stoi Stowarzyszenie WIOSNA, powołane do życia w 2001 r. przez ks. Jacka Stryczka i grono przyjaciół.
Szlachetne zaangażowanie wolontariuszy
Kompania Wolontariuszy odpowiedziała na wezwanie organizatorów Szlachetnej Paczki z wielkim entuzjazmem. W ciągu zaledwie trzech tygodni we wszystkich lokalizacjach firmy do akcji zgłosiło się blisko 50 liderów grup, którzy zgromadzili wokół siebie już ponad 1100 osób.
– To było prawdziwe pospolite ruszenie. Co więcej, do grup przyłączali się nie tylko nasi pracownicy, ale także członkowie ich rodzin czy nasi partnerzy biznesowi. Dzięki temu wsparcie dla projektu przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.
Szkolenia i integracja
Kompania Piwowarska jest zaangażowana w Szlachetną Paczkę na kilka sposobów. Współfinansuje przygotowanie paczek, a dodatkowo wspiera Stowarzyszenie WIOSNA, pokrywając koszty szkoleń liderów, weryfikacji rodzin i organizacji logistyki (dostarczenie paczek do lokalnych magazynów, a następnie przekazanie ich rodzinom). Liderom grup zapewniono wsparcie merytoryczne, organizując dla nich specjalne szkolenia prowadzone przez trenerów Szlachetnej Paczki w siedzibach browarów (Poznań, Tychy, Białystok) oraz w warszawskim biurze firmy.
– Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania pracowników. To niezwykłe, że z takim zapałem uczestniczyli w szkoleniach. Chętnie dzielili się doświadczeniami z dotychczasowych akcji wolontaryjnych przeprowadzanych przez Kompanię. Można powiedzieć, że uczyliśmy się wzajemnie – podkreśla Joanna Sadzik ze Stowarzyszenia WIOSNA. – Cieszę się, że mogliśmy poznać kolejnych niezwykłych ludzi chcących pomagać w myśl idei Mądrej Pomocy.
Głównym celem działających w KP grup będzie oczywiście przygotowanie paczek dla wybranych rodzin i pojedynczych osób potrzebujących pomocy. Jednak działanie to ma też bardzo cenny „skutek uboczny” – integrację i wymianę wiedzy. Grupy wolontariuszy, liczące od kilku do kilkudziesięciu osób, skupiają bowiem pracowników o rozmaitych kompetencjach, na różnych stanowiskach, z różnych działów, a nawet lokalizacji, często bardzo od siebie oddalonych na co dzień.
Wolontariat w KP
To nie pierwszy przypadek realizowanej przez Kompanię Piwowarską akcji pomocy, która ściśle odpowiada zapotrzebowaniu lokalnych społeczności i angażuje setki pracowników. W kwietniu bieżącego roku do Siły koło Olsztyna, Kołobrzegu i Krynicy-Zdroju zjechali się przedstawiciele sił sprzedaży odpowiednio z Regionu Północ, Zachód i Południe. Omawiali plany i przygotowywali się na nadchodzący sezon, a przy okazji w ramach Kompanii Wolontariuszy pozostawili pozytywny ślad w miejscach swoich zjazdów. Osobiście zakupili, skręcili i pomalowali ponad 20 ławek dla gminy Stawiguda; skręcili i udekorowali meble do pomieszczeń biurowych kołobrzeskiego Hospicjum Victoria, które działa na rzecz osób zmagających się z chorobami nowotworowymi; wreszcie uczestnicząc w biegu charytatywnym, zebrali 10 tys. zł na rzecz Krynickiej Orkiestry Zdrojowej w Krynicy-Zdroju. Łącznie w realizacji projektów wzięło wówczas udział ponad 600 osób i były to największe jak dotąd jednorazowe akcje wolontariackie KP. Dzięki Szlachetnej Paczce rekord ten szybko został pobity, co może tylko cieszyć.
Powrót do korzeni wolontariatu
Warto wspomnieć, że poprzez współpracę ze Stowarzyszeniem WIOSNA wolontariat pracowniczy w KP niejako powraca do swoich korzeni. Kompania Wolontariuszy to usystematyzowany, całoroczny program, jednak wszystko zaczęło się w 1999 roku od sezonowego pomagania – przygotowywania świątecznych paczek w ramach akcji „Ekipa św. Mikołaja”. Teraz, za sprawą Szlachetnej Paczki i bogatsza o różnorodne doświadczenia wolontariackie Kompania Piwowarska kontynuuje swoją 16-letnią tradycję – jeszcze skuteczniej i w większej skali.