Komitet KIG ds. ESG zajął stanowisko w sprawie Omnibusa

Flaga UE na tle burzowego nieba. Unia to grupa 27 krajów, ale na fladze widnieje 12 gwiazdek. Liczba ta miała być w zamierzeniu symbolem perfekcji i kompletności, przywodzić na myśl apostołów, synów Jakuba, prace Herkulesa, miesiące w roku, etc. Fot. Pexels

Komitet Krajowej Izby Gospodarczej ds. ESG przedstawił stanowisko w sprawie OMNIBUSA. Jest to odpowiedź na zaproszenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii do ponownej weryfikacji opinii wobec propozycji Komisji Europejskiej dotyczących uproszczeń w obszarze zrównoważonego rozwoju (tzw. Omnibus I).

Główne tezy stanowiska Komitetu KIG ds. ESG w sprawie OMNIBUSA

Komitet KIG ds. ESG wyraża opinię, że proponowane uproszczenia mają charakter jednostronny, koncentrując się głównie na formalnym ograniczeniu podmiotów objętych raportowaniem CSRD i obowiązkiem raportowania Taksonomii UE. Nie adresują one jednak podstawowych obciążeń przedsiębiorstw, takich jak koszty analizy podwójnej istotności, atestacji, tagowania i agregowania danych. KIG podkreśla, że firmy potrzebują nie tylko uproszczeń, ale również bezpłatnego wsparcia regulacyjnego, zachęt i ulg. Propozycje KE wywołały konsternację i niepewność, szczególnie wśród przedsiębiorstw drugiej fali przygotowujących się do raportowania.

Długoterminowo istnieje ryzyko spadku zaangażowania firm w zrównoważony rozwój, gdyż obowiązek raportowania stanowił dla wielu jedyny motywator. KIG wskazuje, że ograniczenie raportowania do największych firm może osłabić realizację celów zrównoważonego rozwoju.

W opinii KIG, kryteria objęcia raportowaniem nie powinny opierać się wyłącznie na liczbie zatrudnionych i obrotach, lecz uwzględniać wpływ branży na środowisko i społeczeństwo. W kwestii VSME (Voluntary Standard for SMEs), KIG dostrzega potencjał, ale zwraca uwagę na ryzyko „quasi-obowiązku” i sugeruje wprowadzenie dwóch standardów VSME: uproszczonego dla MŚP i rozszerzonego dla firm zatrudniających 250-1000 pracowników.

Szczegółowe uwagi i perspektywy

Komitet KIG ds. ESG zwraca uwagę, że elastyczność w raportowaniu wynikająca z opcjonalnych ujawnień może utrudnić porównywalność danych i w dłuższej perspektywie zwiększyć koszty audytów. Brak obowiązkowego raportowania nie wyeliminuje zapytań o dane ESG od kontrahentów i sektora finansowego, co nadal będzie generować koszty. Wysokie koszty atestacji ESG, przewyższające koszty audytu finansowego, stanowią znaczące obciążenie.

KIG rekomenduje przesunięcie wymogu atestacji o co najmniej 5 lat lub uczynienie jej dobrowolną dla MŚP, z naciskiem na wewnętrzną walidację. W kontekście Pakietu Uproszczeniowego OMNIBUS, dodatkowy rok na wdrożenie CSDDD jest krokiem pozytywnym, ale kluczowe są jasne wytyczne.

Komitet KIG ds. ESG postuluje harmonizację obowiązków raportowych w Polsce i stworzenie jednej, bezpłatnej platformy agregującej dane dotyczące zrównoważonego rozwoju. W kwestii taksonomii UE, KIG popiera ideę dobrowolnej taksonomii dla nieobjętych obowiązkiem ujawnieniowym, pod warunkiem jej spójności z główną taksonomią i braku generowania zbędnych kosztów. KIG planuje wziąć udział w konsultacjach KE dotyczących taksonomii i postuluje uwzględnienie sektora ICT.

Podsumowanie

Stanowisko w sprawie OMNIBUSA KIG ds. ESG powstało z głębokiego przekonania o potrzebie zrównoważonego rozwoju, przy jednoczesnym uwzględnieniu realnych możliwości i obciążeń polskich przedsiębiorstw w kontekście wdrażania regulacji ESG i Pakietu Uproszczeniowego OMNIBUS. KIG dąży do znalezienia równowagi między ambicjami klimatycznymi a konkurencyjnością gospodarki, podkreślając konieczność przemyślanych i wspierających rozwiązań dla biznesu.

Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza. Komitet ds. ESG.

To też może Cię zainteresować

Czysty Ład Przemysłowy i Omnibus KE – co z nich wynika? [ANALIZA]