Kolejna edycja akcji “Śniadanie daje moc” zakończona

sniadaniedajemocDobiegła końca II edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc, którego organizatorem było Partnerstwo dla Zdrowia. Do programu przystąpiło 4690 szkół podstawowych. W ramach programu zorganizowano dwa konkursy: pierwszy na reportaż z Klubów Śniadaniowych, drugi na reportaż z Dnia Zdrowego Śniadania.

Od 1 września 2012 nauczyciele zakładali w swoich klasach kluby, w których przeprowadzali zajęcia na podstawie 12 zasad zdrowego odżywiania. Dzięki przygotowanym przez metodyka scenariuszom najmłodsi mogli dowiedzieć się co stanowi podporę mocnych kości, dlaczego trzeba myć ręce przed jedzeniem, jakie witaminy i minerały znajdują się w owocach i warzywach oraz dlaczego zawsze należy wychodzić do szkoły po i ze śniadaniem. Nauczyciele z przeprowadzonych śniadań edukacyjnych mogli przygotować prezentację, która następnie brała udział w konkursie na reportaż z Klubów Śniadaniowych. Klasy nadesłały łącznie 96 reportaży. I miejsce zajęła klasa 2A ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu (województwo podkarpackie), II miejsce klasa 2A z Publicznej Szkoły Podstawowej w Suszu (województwo warmińsko-mazurskie), a III miejsce przyznano klasie 1B z Publicznej Szkoły Integracyjnej nr 26 w Wałbrzychu (województwo dolnośląskie).

8 listopada 2012 odbył się drugi Dzień Zdrowego Śniadania. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami przygotowali wspólnie w szkołach poranne posiłki. Następnie opiekunowie mogli zgłosić reportaż z przeprowadzonego śniadania w jednej z trzech kategorii: film, zdjęcie lub prezentacja. Wszystkie reportaże brały udział w drugim konkursie towarzyszącym programowi Śniadanie Daje Moc. Łącznie nadesłano 710 prac. W kategorii prezentacja nagrodę otrzymała klasa 2B ze Szkoły Podstawowej nr 34 im. Sportowców Hajduckich w Chorzowie (województwo śląskie), w kategorii film klasa 2D ze Szkoły Podstawowej Nr 23 Kardynała Stefana Wyszyńskiego we Włocławku (województwo kujawsko-pomorskie), a w kategorii zdjęcie klasa 2A ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Jabłonce (województwo małopolskie).

Inicjatorem Dnia Zdrowego Śniadania jest Partnerstwo dla Zdrowia – koalicja firm Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka, zawiązana w celu przeciwdziałania niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowania wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych. Akcja „Śniadanie Daje Moc” i Dzień Zdrowego Śniadania mają edukować najmłodszych i zaangażować rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

Źródło: Partnerstwo dla Zdrowia