Kolej w symbiozie z nauką – innowacje, rozwój, przyszłość

Materiał został przygotowany dzięki wsparciu partnera – firmy Track Tec, czołowego europejskiego producenta materiałów do budowy nawierzchni kolejowej.

To ważny moment dla Śląska – Koleje Śląskie i Politechnika Śląska zawarły porozumienie o współpracy obejmujące prace badawczo-rozwojowe, praktyki dla studentów oraz szeroki wachlarz możliwości rozwoju dla pracowników kolei. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na specjalistów w tym sektorze, współpraca ta otwiera drzwi do nowoczesnego rozwoju kolejnictwa na południu Polski, wnosząc obustronne korzyści dla obu stron. Wspólnymi siłami obie strony mogą przyczynić się do dalszej modernizacji Śląska.

 Śląsk zyskuje nowych specjalistów dzięki współpracy uczelni i kolei

Przedstawiciele dwóch ważnych sektorów nawiązali współpracę przynoszącą korzyści dla obu stron. Prezes Kolei Śląskich, Krzysztof Klimosz, i rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk, podpisali we wtorek 11 lutego 2025 roku porozumienie o współpracy pomiędzy Kolejami Śląskimi a Politechniką Śląską w Gliwicach. Ma to szczególne znaczenie – to pierwsza tak bliska współpraca tych jednostek, a nowy układ niesie ogromny potencjał możliwości dla każdej ze stron. Kluczowymi elementami porozumienia są prace badawczo-rozwojowe, praktyki zawodowe oraz umożliwienie pracownikom dalszego rozwoju.

Kształcenie specjalistów na Śląsku: krok ku lepszej przyszłości kolejnictwa

To wydarzenie odpowiada na aktualne potrzeby sektora kolejowego. Na tym rynku dużym problemem jest zatrudnianie nowych specjalistów oraz występuje niedobór inżynierów kolejowych.

„Na rynku bardzo trudno pozyskać specjalistów w dziedzinie kolejnictwa. Brakuje wielu maszynistów inżynierów obsługujących składy. Dlatego każda współpraca z uczelniami wyższymi, która pozwoli przygotować wykwalifikowanych pracowników – nie tylko dla naszej spółki – jest działalnością korzystną dla wszystkich” – zaznacza prezes Kolei Śląskich, Krzysztof Klimosz.

Współpraca między tymi dwoma podmiotami jest naturalna i potrzebna, ponieważ obie strony mają wspólny cel przyciągnięcia utalentowanych kandydatów oraz wzmocnienia swoich działań na poziomie edukacyjnym i zawodowym – jest to obustronnie korzystny zbieg interesów.

„Jeżeli wyjdziemy z odpowiednią, wspólną ofertą, to przyciągniemy wielu zdolnych kandydatów. Dodatkowe formy zachęty, które moglibyśmy wykorzystać także w promowaniu naszych nowych aktywności dydaktycznych, pomogłyby zdobyć dla nas dobrych kandydatów, a spółce znakomitych pracowników – komentuje rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk.

Jak umowa zmieni kolej na śląsku i w całej Polsce?

Zawarcie tej umowy ma ogromny potencjał i może przynieść korzyści odczuwalne na różnych poziomach. Nowa współpraca, poza korzyściami wynikającymi z samego partnerstwa, przyczyni się do wzrostu liczby osób zainteresowanych pracą w kolejnictwie, a także do studiowania kierunków z nim związanych. Dodatkowo zwiększy się dostęp do edukacji, zarówno dla pracowników kolei, jak i przyszłych studentów uczelni. Tego rodzaju inicjatywy pozytywnie wpływają na rozwój gospodarki regionalnej, zwiększając liczbę miejsc zatrudnienia dla wyspecjalizowanych pracowników. Rosnące zainteresowanie kolejnictwem wymaga inwestycji w przyszłość – modernizacji infrastruktury i rozwoju innowacji. Taka współpraca może zdecydowanie wpłynąć na inne regiony w Polsce poprzez dawanie przykładu korzystnego modelu przedsiębiorczego oraz pokazać, że związane z nią działania mają rzeczywisty wpływ na rynek kolejowy w skali całego kraju.

Czy to początek rewolucji w kolejnictwie?

Nie można przewidzieć, jaki wpływ na Śląsk będzie miała współpraca Politechniki Śląskiej i Kolei Śląskich. Jedno jednak jest pewne: zawarcie porozumienia o współpracy jest projektem nowatorskim, podejmującym wyzwanie i wychodzącym naprzeciw problemom lokalnej społeczności. W najgorszym wypadku nic się nie zmieni. W najlepszym – wzrośnie zainteresowanie kolejnictwem i naukami pokrewnymi, poszerzy się liczbę miejsc pracy oraz poprawi się dostęp do edukacji i badań. Z pewnością istnieje wiele instytucji, które nie tylko mogłyby podjąć podobne kroki, ale również skorzystałyby z takiego rozwiązania. Porozumienie pomiędzy instytucjami z pewnością oznacza wejście na tor rozwoju i nowoczesności w kontekście kolejnictwa i technologii w Polsce.