Premiera debaty o kryzysie w polskim sądownictwie

Debata w Galerii Delfiny. Od lewej: Red. Agaton Koziński, mec. Paweł Kuglarz, prof. Marcin Wiącek i red. Tomasz Pietryga

W Galerii Delfiny odbyła się debata poświęcona książce „Trzecia Władza. Sądownictwo w latach 1946-2023”, której autorem jest red. Tomasz Pietryga. Zasadnicza część wielowątkowej rozmowy dotyczyła kryzysu, w jakim znalazło się polskie sądownictwo. Spotkanie zorganizowała Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.

Okładka książki autorstwa Tomasza Pietrygi

Książka powstawała przez dwa lata, a ze względu na gorącą politycznie tematykę jej wydanie też było pod znakiem zapytania. Na szczęście upór autora sprawił, że znaleźli się odważni – książkę opublikowało Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. „Ta książka jest bardzo potrzebna” – podkreślają wszyscy eksperci, którzy się z nią spotkali, w tym m.in. prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. „Wielką wartością tej monografii jest jej oparcie na suchej analizie argumentów i zachowań sędziów i polityków, niezależnie od tego, po której są stronie politycznej sceny” – podkreślił prof. Wiącek.

W części panelowej spotkania poświęconej książce debatowali:

  • Tomasz Pietryga, autor książki, zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”;
  • Prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich;
  • Mec. Paweł Kuglarz, Instytut Allerhanda.

Do dyskusji włączyli się też inni uczestnicy spotkania, w tym m.in.:

  • Dr Marek Sawicki, marszałek senior, były minister rolnictwa, przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej;
  • Urszula Pasławska, przewodnicząca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa;
  • Prof. Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej;
  • Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Debatę poprowadził red. Agaton Koziński, dziennikarz i publicysta.

Nagranie debaty będzie miało swoją premierę 27 lutego o godz. 20.00 na kanale Youtube Fundacji XBW. Zapraszamy do obejrzenia debaty.