Juliusz Bolek: Nawet etykę można wycenić w biznesie

Jak ważna jest etyka w biznesie? – „Biznes to biznes – podobno nic osobistego. Wbrew pozorom dotyczy to bardzo elementarnych relacji w przedsiębiorczości. W poważnym biznesie ważna jest też wiarygodność” – zwraca uwagę Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

– Od pewnego czasu coraz większe znaczenie w ocenie przedsiębiorstw ma społeczna odpowiedzialność biznesu. Jest nawet norma ISO, która reguluje tę materię. Teraz ogromnie na znaczeniu zyskuje przestrzeganie przez koncerny zasad ESG, czyli dbanie o społeczeństwo, środowisko i ład korporacyjny – zauważa Juliusz Bolek z Instytutu Biznesu.

– W Unii Europejskiej za rok będzie istniał obowiązek raportowania w tym zakresie. Dlatego właśnie wiele międzynarodowych przedsiębiorstw wycofało się z rynku rosyjskiego, bo zależy im na dobrych sprawozdaniach. Raporty ESG są analizowane przez banki, które podejmują decyzje o kredytach i inwestycjach. Jak się więc okazuje, nawet etykę można wycenić w biznesie – podkreśla Juliusz Bolek.

– Czy gaz rosyjski pali się tak samo jak inny, nie wiem, prawdopodobnie zależy to od wyceny jego kaloryczności. Jest to jednak podobnie jak z produkcją kawy, która może odbywać się z poszanowaniem środowiska i dbaniem o pracowników. Ludzie nie chcą pić kawy, która powstała w wyniku krzywdy i niszczenia środowiska. Tak samo może być z gazem – ocenia Juliusz Bolek.

Źródło: TVP Info