Ekspert medialny Jerzy Wysocki na łamach portalu Wprost komentuje najnowszą transakcję na polskim rynku medialnym. Otóż niemiecki Axel Springer nabył od amerykańskiego właściciela TVN brakujące 25 udziałów w portalu Onet.
Ekspert podsumowuje to wydarzenie w kontekście przygotowywanej przez PiS ustawy o dekoncentracji czy repolonizacji mediów. Z właściwym sobie humorem i wnikliwością autor opisuje jak może taka repolonizacja przebiegać w praktyce:
(…) Ustawą zmusi się zagraniczne koncerny do wyzbycia się części aktywów, przykładowo x procent gazet i portali. Kto je kupi? Media prasowe, to na dziś nie najlepszy interes. Tym bardziej zdekoncentrowane (koncentracja powodowała efekt synergii pozwalający obniżyć koszty; marketing, druk, dystrybucja, redakcyjne treści). Ofertami mogą więc być podmioty dostrzegające zupełnie inną synergię, bynajmniej nie tą medialną. Lokalny potentat deweloperski kupuje gazetę by ta za darmo promowała sprzedaż jego mieszkań i dezawuowała konkurentów – jest korzyść. Potentat żyje dobrze z lokalną władzą, bo musi (lokalizacje, warunki zabudowy, pozwolenia itp.). A więc gazeta też żyje dobrze z lokalną władzą, bo nowy wydawca każe – jest korzyść. A co z niezależnością mediów i jaką korzyść odniesie czytelnik? Wprowadzając kadencyjność władz samorządowych, PiS chce likwidować lokalne sitwy i układy. Repolonizacją w takim wydaniu tylko je wzmocni (…).
Więcej: https://www.wprost.pl/blogi/jerzy-wysocki/10052994/Czyje-media.html