Jazz dzięki sponsoringowi koncernu

Wynton Marsalis, Chris Botti, Wojtek Mazolewski, Stanisław Soyka oraz zespół Voo Voo na czele z Wojciechem Waglewskim to tylko niektóre gwiazdy, które uświetnią 23. edycję Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazzowej. Koncerty odbędą się 23-27 czerwca w Bielsku-Białej. Sponsorem tytularnym imprezy jest Grupa Lotos.

– Bielska Zadymka Jazzowa jest jedną z muzycznych wizytówek naszego kraju. Jej tegoroczna edycja to szczególny moment dla miłośników jazzu z całego świata, stęsknionych za żywym kontaktem z muzyką – mówi Zofia Paryła, prezes Grupy Lotos.

Dla bezpieczeństwa publiczności i muzyków podczas tegorocznej odsłony festiwalu w Bielsku-Białej przygotowywane są sceny plenerowe i wielki namiot, gdzie koncertować będą uznane i wschodzące gwiazdy światowego i polskiego jazzu. 23. edycję rozpocznie wyjazd kolejką gondolową na Szyndzielnię, gdzie w Noc Świętojańską na plenerowej scenie, na wysokości 1000 m n.p.m. gospodarzem będzie Wojciech Waglewski i legendarna grupa Voo Voo, która w tym roku obchodzi 35-lecie istnienia. Podczas festiwalu wystąpią także: Wynton Marsalis, Chris Botti, Piotr Wojtasik i Piotr Damasiewicz.

Na 27 czerwca zaplanowano „Galę Polskiego Jazzu” w Hali Namiotowej pod Dębowcem, gdzie celebrowane będą 80-te urodziny Włodzimierza Nahornego. W galowych koncertach udział wezmą również laureaci zadymkowego konkursu: Joaquin Sosa oraz wokaliści: Beata Przybytek, Wojciech Myrczek i Stanisław Sojka, którego recital będzie ostatnim akcentem tegorocznej imprezy. Pełny program wydarzenia dostępny na stronie https://www.zadymka.pl/kopia-bilety.

Grupa Lotos od wielu lat wspiera organizację festiwalu. Rok 2021 to kolejny, w którym spółka pozostaje sponsorem tytularnym wydarzenia. Współpraca Stowarzyszenia Sztuka Teatr z gdańskim koncernem spowodowała dynamiczny rozwój imprezy, która w krótkim czasie stała się wiodącym festiwalem jazzowym w Polsce oraz rozpoznawalną marką w Europie i na świecie.

– Nasza współpraca rozpoczęła się w 2003 r. W tym roku podpisana została pierwsza, trzyletnia umowa sponsoringowa, której efektem była zmiana nazwy wydarzenia na Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa. Pierwsza edycja pod nową nazwą odbyła się w 2004 r. – wspomina Jerzy Batycki, dyrektor festiwalu.

Grupa Lotos jest również patronem festiwalowego konkursu skierowanego do młodych muzyków jazzowych, którego główną nagrodą jest nagranie, wydanie i promocja debiutanckie płyty.

Ubiegłoroczna edycja wydarzenia, w zorganizowanej przez miesięcznik Jazz Forum ankiecie, została uznana najlepszym festiwalem 2020 r. W kategorii „koncert roku” zwyciężyła wtedy także festiwalowa gala w NOSPR, a promowaną przez zadymkę Martę Wajdzik obwołano „nadzieją roku”.

Źródło: Lotos