Według danych UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców) w ubiegłym roku liczba uchodźców, osób ubiegających się o status uchodźcy oraz przesiedlonych wewnętrznie przekroczyła 50 milionów. To najwięcej od czasów II wojny światowej, a takich ludzi będzie przybywać ze względu na eskalację konfliktów zbrojnych przede wszystkim w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Pod opieką UNHCR pozostaje 13 milionów uchodźców, z czego około połowę stanowią dzieci.
Osoby te straciły cały dorobek swojego życia i niejednokrotnie musiały szukać schronienia poza granicami kraju, w obozach, w których panują bardzo trudne warunki. Dotarcie tam oznaczało wielodniową, wyczerpującą wędrówkę, często z dziećmi. W obozach brakuje światła i prądu, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo oraz sprawia, że życie zamiera tam po zmroku. Globalna kampania IKEA „Jaśniejsza przyszłość dla uchodźców” wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców obozów dla uchodźców – pozwoli na zakup niezbędnego oświetlenia, dając im szansę na lepszą przyszłość.
Ciemność jest straszna i niebezpieczna, światło daje szansę na bardziej normalne życie
O tym, jak ważne jest światło, opowiada Amer, który przebywa w obozie dla uchodźców Al Azraq w Jordanii razem z czworgiem rodzeństwa i rodzicami. Przybył tu, uciekając przed okrucieństwami wojny domowej w Syrii, która pozostawiła straszne wspomnienia: „Mój 15-letni brat Eyad przeżywa traumę związaną z tym, co wydarzyło się w Syrii. Szczególnie przerażająca dla niego jest noc, a możliwość włączenia światła i sprawdzenia, co wywołało hałas, bardzo by mu pomogła. W nocy słychać różne odgłosy, a niektóre z nich przypominają koszmar z przeszłości”.
W podobnej sytuacji co Amer znalazła się Esaf, która mieszka w obozie Al Azraq razem z 7-osobową rodziną. Dla niej światło jest niezbędne, aby zacząć normalnie żyć: „Światło pomogłoby nam z trzech powodów – po pierwsze, przestalibyśmy się bać, szczególnie dzieci. Po drugie, umożliwi im naukę po zmroku. Po trzecie, daje nam możliwość spotykania się z przyjaciółmi. Myślę, że światło może nam przywrócić na nowo nasze życie”.
Jak możemy pomóc uchodźcom?
W ramach akcji „Jaśniejsza przyszłość dla uchodźców” IKEA Foundation przekazuje 1 euro na rzecz UNHCR od każdej sprzedanej żarówki LED-owej IKEA. Tegoroczna, druga edycja kampanii potrwa od 1 lutego do 28 marca. Zebrane środki zostaną wykorzystane głównie na zakup oświetlenia do obozów dla uchodźców na całym świecie, które znacznie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz warunków życia przebywających tam osób. Fundusze będą też przeznaczone na tworzenie i wdrażanie rozwiązań wykorzysujących energię ze źródeł odnawialnych, a także rozwój edukacji w tych obozach.
„Brak światła w obozach dla uchodźców to ogromny problem – uniemożliwia lub czyni niebezpiecznym wykonywanie nawet najprostszych czynności, takich jak pójście do toalety czy czerpanie wody. Po zmroku dzieci nie mogą się uczyć, a dorośli pracować oraz spotykać się z rodziną i przyjaciółmi. Dzięki zaangażowaniu w kampanię »Jaśniejsza przyszłość dla uchodźców« wspólnie możemy sprawić, by czuli się bezpieczniej, a ich życie stało się odrobinę łatwiejsze i bliższe normalności” – powiedziała Katarzyna Balashov, Deputy PR Manager w IKEA Retail w Polsce.
Kampania „Jaśniejsza przyszłość dla uchodźców” została zorganizowana po raz pierwszy w 2014 roku. Polacy bardzo aktywnie zaangażowali się w akcję – polskie sklepy IKEA zebrały ponad 121 tysięcy euro. Globalnie udało się zgromadzić i przekazać 7,7 miliona euro. Dzięki współpracy IKEA Foundation z UNHCR fundusze zostały przeznaczone m.in. na pomoc ponad 11 tysiącom uchodźców z Syrii, która obejmowała dostarczenie do obozów lamp oraz ulicznych świateł solarnych.
Więcej informacji o działaniach z zakresu zrównoważonego rozwoju podejmowanych przez IKEA: www.IKEA.pl/przyszlosc