Jak uratować życie na drodze

fot. Pixabay.com

Kampania #HeroTrucker przypomina o kierowcach – bohaterach, edukuje i zwraca uwagę na konieczność podnoszenia bezpieczeństwa na drodze. Do akcji dołączyła Grupa Inelo.

W Polsce 2 325 358 osób posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu kat. C, natomiast 1 362 187 ma możliwość kierowania ciężarówką wraz z naczepą (kat. C+E). Kierowcy zawodowi rocznie pokonują nawet 87 000 km, ponad 67% czasu w ciągu roku spędzają w delegacji, z czego dziennie w drodze są średnio 7h. To właśnie oni najlepiej wiedzą, co dzieje się w trasie i to oni bardzo często są pierwsi na miejscu wypadku.

Choć przez ostatnie osiem lat liczba śmiertelnych wypadków zmniejszyła się o 21%, to wciąż na świecie w wyniku zdarzeń drogowych ginie więcej osób niż z powodu poważnych chorób przewlekłych czy zakaźnych.

Według badań 75% uczestników ruchu drogowego twierdzi, że zna zasady udzielania pierwszej pomocy, jednak zaledwie 19% deklaruje, że potrafiłoby jej udzielić. Dlatego powstała idea, by w ramach akcji #HeroTrucker szerzyć wiedzę o ratowaniu zdrowia i życia przez każdego uczestnika ruchu drogowego.

– Chcemy, żeby wypadek nie był tylko przeszkodą w podróży, ale by determinował zachowania, które będą ratować zdrowie i życie ofiar wypadków. Od momentu zatrzymania krążenia na rozpoczęcie akcji reanimacyjnej jest zaledwie 240 sekund, dlatego niezbędne podjęcie działań, które będą prowadzone do czasu pojawienia się na miejscu służb ratunkowych już przez pierwszych świadków zdarzenia. Propagowanie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy utrwala w świadomości szereg reakcji, które nawet w obliczu dużego stresu, człowiek będzie w stanie sobie przypomnieć i wykonać – mówi Dagmara Trusewicz z Fundacji Truckers Life – inicjatora kampanii #HeroTruckers.

Jak wynika z badań CBOS, w Polsce 63% uczestników ruchu drogowego doświadczyło wypadku, z czego 17% stanowiły ofiary śmiertelne. W skali całej Europy można mówić rocznie aż o 25 tys. ofiarach śmiertelnych.

– Z kierowcami pracujemy od ponad 17 lat. Z myślą o ich wymagającej pracy doskonalimy nasze usługi i produkty. Chętnie wspieramy wszelkie inicjatywy, mające na celu podnoszenie bezpieczeństwa na polskich i europejskich drogach. Dołączając do kampanii Fundacji Truckers Life, przygotowaliśmy materiały specjalnie dla tych, którzy codziennie przemierzają tysiące kilometrów po drogach całej Europy. Naklejki na szyby ciężarówek mają przypominać, w jaki sposób prawidłowo zachować się w sytuacji, gdy należy ratować komuś zdrowie i życie, a jednocześnie pamiętać o własnym bezpieczeństwie. To niezwykle ważne, dlatego zapraszamy kierowców i przewoźników do przyłączenia się do akcji – mówi Bartosz Najman wiceprezes Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców oraz Inelo.