Jak stukrotnie zmniejszyć emisję CO2

Przygotowując usługę elisty.pl chcieliśmy nie tylko usprawnić obsługę korespondencji w biurach i pozwolić na obniżenie kosztów tych usług. Usługa ma też wymiar ekologiczny – pozwala znacząco skrócić łańcuch logistyczny, a co za tym idzie zmniejszyć zużycie paliwa i wyemitowanego przy tej okazji dwutlenku węgla.

Usługa elisty.pl pozwala na druk korespondencji z komputera bezpośrednio w centrum wydruku Emerson, gdzie jest pakowana, adresowana i nadawana do operatora pocztowego. Z punktu widzenia użytkownika to duża wygoda: nie trzeba organizować kosztownego procesu druku w biurze (drukarka, papier, toner, serwis sprzętu), nie trzeba wychodzić do skrzynki pocztowej lub placówki poczty. Listy o wiele szybciej trafiają do adresatów.

Ważny jest też aspekt ekologiczny. Dzisiejszy transport w dużym stopniu opiera się na spalaniu paliw – albo paliw płynnych w samochodach, samolotach i statkach, albo węgla w elektrowniach, które zasilają trakcję kolejową. Dlatego każde działanie, dzięki któremu zmniejsza się zapotrzebowanie na transport, ma duże znaczenie dla środowiska naturalnego – zmniejsza się zużycie paliw, których wydobycie jest uciążliwe dla środowiska, zmniejsza się też emisja szkodliwego dwutlenku węgla.

Dzięki usłudze elisty.pl, list dłużej funkcjonuje jako zapis elektroniczny. Fizyczna forma korespondencji, która potrzebuje transportu pojawia się o wiele później. Dzięki temu pracownicy biura nie muszą jechać do placówki pocztowej, list nie musi być przewożony z placówki pocztowej do HUB-u pocztowego. Zmniejsza się liczba przemieszczających się pojazdów zaangażowanych w przesłanie listu.

Według naszych szacunków droga listu w jego fizycznej postaci może się skrócić o ponad połowę. Zakładamy, że na dostarczenie jednego listu tradycyjną metodą trzeba zużyć prawie 0,05 litra paliwa i wyemitować blisko 140 gram dwutlenku węgla. W przypadku wysyłki listu za pomocą usługi elisty.pl szacujemy, że zużywane jest zaledwie 0,005 litra paliwa i emitowane jest 1,44 grama dwutlenku węgla. Różnica jest bardzo duża – elisty.pl pozwalają zmniejszyć oddziaływanie na środowisko blisko stukrotnie.

W przypadku małego biura, które wysyła 100 listów miesięcznie (czyli 1200 listów rocznie) oznacza to oszczędność 60 litrów paliwa i ponad 163 000 gram (16,3 kg) mniej wyemitowanego dwutlenku węgla. W przypadku nadawców masowych, którzy wysyłają setki tysięcy faktur miesięcznie (np. banki, operatorzy telekomunikacyjni) zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska jest o wiele większe.

Piotr Rogut, członek zarządu Emerson Direct Communication

Źródło: XXI edycja „Raportu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu”, którego współautorem jest portal raportcsr.pl.