Innowacyjne rozwiązanie Emitel w Miasteczku Wilanów

Emitel w porozumieniu z władzami Urzędu Dzielnicy Wilanów zamontował dwie nowoczesne instalacje antenowe na potrzeby telefonii komórkowej na terenie Miasteczka Wilanów. Rozwiązanie zaprojektowano ze szczególną dbałością o estetykę i harmonijne wpasowanie się w istniejący układ architektoniczny Wilanowa.

Mieszkańcy Miasteczka Wilanów mogli zaobserwować montaż 2 słupów ulicznych o wysokości 8 metrów każdy. To nowoczesne instalacje na potrzeby telefonii komórkowej, które poza swoimi dedykowanymi funkcjonalnościami są także ozdobą miejsca, w którym stoją. Znalazły się one na skrzyżowaniu Oś Królewska/ Sarmacka oraz na skrzyżowaniu Klimczaka/ Sarmacka. W planach Emitel ma realizację kolejnych lokalizacji z podobnymi antenami.

W czym tkwi innowacyjność i atrakcyjność zamontowanych instalacji, poza wpasowaniem się w architekturę miejsca w którym się znalazły?

Miasteczko Wilanów stale się rozwija, obecnie liczy prawie 37 tysięcy mieszkańców, a wielu deweloperów wciąż realizuje tam swoje inwestycje mieszkaniowe. W planach są również kolejne realizacje związane z rozwojem szkolnictwa i kultury. W ślad za rozwojem budynków musi podążać rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, tym bardziej że rosną w tym zakresie potrzeby i oczekiwania samych mieszkańców. Dlatego montaż instalacji, które poprawią dostępność sieci komórkowych na terenie Miasteczka Wilanów jest inwestycją niezbędną, planowaną i oczekiwaną przez samych mieszkańców. Jednocześnie władze dzielnicy Wilanów zwracają szczególną uwagę na kwestie instalacji tego typu rozwiązań. Muszą one nie tylko spełniać najwyższe normy techniczne i bezpieczeństwa ale jednocześnie wpisywać się swoją estetyką w lokalną architekturę.

– Każda z instalacji w danej lokalizacji realizować będzie funkcję zwiększenia zasięgu oraz polepszenia parametrów sygnału komórkowego, a tym samym zwiększenia pojemności sieci wszystkich operatorów komórkowych. Co to oznacza w praktyce? To przede wszystkim zwiększenie szybkości i dostępności szerokopasmowego internetu mobilnego,– powiedział Piotr Guziewicz – Dyrektor Biura Planowania Sieci i Rozwoju Usług w Emitel S.A. – Dzięki temu rozwiązaniu można także zminimalizować ryzyko ograniczenia bądź braku przepustowości sieci, które mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort korzystania z wysokiej jakości usług multimedialnych. Dotyczy to zarówno aplikacji i usług mobilnych, jak również w szczególności usług multimedialnych czy serwisów streamingowych takich jak np. Youtube czy Netflix.– dodał Piotr Guziewicz.

Mieszkańcy i właściciele lokali handlowo-usługowych położonych zlokalizowanych na niższych kondygnacjach mogą liczyć również na polepszenie dostępności sygnału telefonii komórkowej wewnątrz pomieszczeń.

To nie wszystkie rozwiązania, które może zaproponować Emitel w oparciu o wybudowaną przez Spółkę infrastrukturę. W kolejnych etapach możliwie będzie uruchomienie nowych usług z zakresu Inteligentnych miast (tzw. „Smart Cities”) np. systemy poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców, monitorujące zanieczyszczenie powietrza, zajętość miejsc parkingowych, bieżącą lokalizację pojazdów komunikacji miejskiej czy stan zapełnienia pojemników na śmieci.

Zaletą testowanego obecnie przez operatorów komórkowych rozwiązania, które pojawiło się na ulicach Wilanowa, jest znacząco lepsza estetyka w porównaniu do najczęściej stosowanych rozwiązań instalowanych np. na dachach budynków mieszkalnych. Ponadto, znacznie mniejsze wymiary urządzeń i konstrukcji umożliwiają wkomponowanie ich w istniejącą architekturę w lokalizacjach, w których nie istnieje możliwość zastosowania klasycznych rozwiązań. Współdzielona przez wszystkich operatorów komórkowych instalacja pozwala też skutecznie ograniczyć ilość anten na terenie osiedla. Co istotne jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie, spełniające wszelkie obowiązujące normy środowiskowe. Warto zauważyć, że zlokalizowanie instalacji tego typu w otoczeniu zabudowy mieszkalnej powoduje, że telefony użytkowników znajdujących się w zasięgu mogą nadawać ze znacznie mniejszą mocą, niż w sytuacji konieczności nadawania do odległej o setki metrów klasycznej stacji bazowej.

Do testów przystąpił już pierwszy operator komórkowy a w najbliższym czasie swoje testy będą prowadzić kolejni. Każdy z punktów dostępowych realizuje funkcje nadawania i odbioru sygnału radiowego sieci telefonii komórkowych w pasmach 800MHz, 900MHz i opcjonalne 1800MHz w technologiach 3G oraz 4G. Zapewnia to obsługę połączeń głosowych oraz szerokopasmowego internetu mobilnego. Instalacje antenowe zostały podłączone do sieci operatorów komórkowych za pomocą łącza światłowodowego. Moce nadajników są kilkudziesięciokrotnie mniejsze, niż typowe rozwiązania wieżowe lub dachowe. Podobne rozwiązania są już widoczne na osiedlach i ulicach miast Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych.