IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupa Raben zawarły partnerstwo na rzecz zeroemisyjnego transportu

Fot. Raben Group Polska

IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupa Raben podpisały umowę o współpracy w zakresie zeroemisyjnego transportu towarów w Polsce.

W ramach kontraktu, IKEA wprowadzi elektryczne samochody ciężarowe Volvo do obsługi wewnętrznych transportów w dwóch fabrykach IKEA Industry w Polsce. Operatorem transportowym w tym projekcie jest Grupa Raben. Wnioski z pilotażu zostaną wykorzystane do elektryfikacji operacji transportowych w większej skali.

IKEA jest dużym odbiorcą usług transportowych wysyłającym rocznie ponad 2 mln przesyłek na całym świecie. Dla osiągnięcia strategicznych celów klimatycznych IKEA w zakresie transportu towarów (redukcja emisji gazów cieplarnianych o -70% na przesyłkę w porównaniu z rokiem bazowym 2017 – nie obejmuje dostaw do klientów końcowych), elektryfikacja pojazdów ciężarowych ma obecnie kluczowe znaczenie. Jest ona jednym z rozwiązań mających na celu usunięcie podstawowej przyczyny zmian klimatycznych.

Elektryczne samochody ciężarowe

Dlatego IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupa Raben łączą siły w Polsce, aby wdrożyć zeroemisyjne elektryczne samochody ciężarowe Volvo FM w systemie transportowym. Pojazdy te będą wykorzystywane do obsługi wewnętrznego przepływu towarów pomiędzy dwiema fabrykami IKEA Industry w Zbąszynku i Babimoście, położonymi w odległości 12 kilometrów od siebie w zachodniej Polsce.

Fot. Raben Group Polska

Ciężarówki będą ładowane w zakładach produkcyjnych IKEA Industry za pomocą energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnego źródła zewnętrznego. Pierwsza elektryczna ciężarówka rozpocznie pracę jesienią 2022 roku, a długookresowy plan zakłada rozbudowę floty o kolejne pojazdy, w oparciu o wnioski z projektu pilotażowego.

Trójstronne powody do zadowolenia

Cieszymy się, że możemy ogłosić tę współpracę, której celem jest przyspieszenie naszej zmiany w kierunku bardziej zrównoważonego transportu drogowego. Projekt pozwala nam zbadać i poznać wyzwania oraz możliwości związane z wdrażaniem transportu elektrycznego na szerszą skalę oraz ich współzależności w większej sieci transportowej – mówi Małgorzata Dobies-Turulska, Dyrektorka Generalna IKEA Industry Zbąszynek.

Dla Grupy Raben projekt ten jest pierwszym krokiem w procesie dekarbonizacji floty własnej firmy i kolejnym w kierunku realizacji ambitnych planów redukcji emisji CO2, zatwierdzonych niedawno przez ekspertów Science Based Targets initiative (SBTi).

– Cieszymy się, że wchodzimy na tę drogę razem z zaufanymi partnerami, którzy podobnie jak my wierzą, że tylko dzięki partnerstwu i wspólnym działaniom możemy osiągnąć ogólnoświatowe cele i stawić czoła globalnemu ociepleniu. Jest to ważny projekt dla procesu transportu całopojazdowego. Jako jedna z pierwszych firm logistycznych w Europie i pierwsza w Polsce, podejmujemy ambitne wyzwanie w zakresie eksploatacji ciągnika elektrycznego pracującego z 24 tonową naczepą – mówi Piotr Banasiak, Dyrektor Zarządzający Raben Transport i dodaje – Przyszłość zelektryfikowanego transportu zaczyna się już dziś.

Z kolei Robert Grozdanovski, SVP Europe Central East & East, Volvo Trucks, dodaje: – Cieszymy się z możliwości współpracy z IKEA i Grupą Raben w kierunku bardziej zrównoważonych transportów ciężarowych. IKEA i Raben mają ambitne cele klimatyczne, podobnie jak Volvo. Ten projekt dostarczy nam cennych spostrzeżeń i stanowi dobrą podstawę do rozszerzenia współpracy w przyszłości.

Źródło: Raben Group Polska