I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Ślimakowe rytmy”

I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe rytmy” to autorski projekt Profesora Henryka Skarżyńskiego, który w 1992 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej.

Od tamtej pory w dziedzinie implantów słuchowych nastąpił wielki postęp. Festiwal, który docelowo ma wpisać się w kalendarz najważniejszych międzynarodowych wydarzeń muzycznych, będzie pokazem talentów, jakie niesłyszący i niedosłyszący w różnym wieku mogą rozwijać dzięki coraz to nowocześniejszym urządzeniom. 

W ramach Festiwalu organizowany zostanie unikalny w świecie koncert z udziałem Pacjentów, którzy po wszczepieniu implantu nie tylko bez problemów komunikują się z innymi, lecz także mają doskonały słuch muzyczny. I pasję, która wypełnia ich życie! Śpiewają, komponują, grają na najróżniejszych instrumentach, nagrywają płyty. Są żywym dowodem na to, że dzięki postępowi technologicznemu w medycynie nawet poważne zaburzenia słuchu nie muszą być przeszkodą na drodze do kariery muzycznej. Organizując Festiwal, Profesor Henryk Skarżyński pragnie pomóc im w realizowaniu muzycznych marzeń i planów. Wybrani drogą eliminacji kandydaci razem z profesjonalistami wystąpią na scenie podczas Gali Festiwalu, która odbędzie się 16 lipca 2015 roku w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Publiczność usłyszy w ich wykonaniu utwory z towarzyszeniem wielkiej orkiestry. Dla wielu uczestników ten występ stanie się z pewnością spełnieniem marzeń i niezapomnianą przygodą z muzyką. Jesteśmy jednak przekonani, że w przypadku niektórych z nich udział w Festiwalu stanie się jedynie wstępem do artystycznej kariery.

Uczestnicy zakwalifikowani do koncertu finałowego:
Csenge Balogh (Węgry), flet prosty
Gyula Benkő (Węgry), skrzypce 
Felicity Bleckly (Australia), pianino 
Daniyil Danilov (Ukraina), pianino 
Elizabeth Elliott (Wielka Brytania), pianino 
Olaf Kaca (Polska), perkusja 
Estera Łabiga (Polska), skrzypce 
Eva Machado Costa (Portugalia), flet prosty 
Anamaria Stefania Nastase (Rumunia), pianino 
Grzegorz Płonka (Polska), pianino 
Arnau Pozas Saiz (Hiszpania), saksofon 
Liel Sabag (Izrael), śpiew 
Małgorzata Strycharz-Dudziak (Polska), pianino 
Jan Turbański (Polska), dudy