Holendrzy opracowali katalog 130 sposobów na zagospodarowanie dachów

Źródło: Rotterdamse Dakendagen

Znana holenderska pracownia MVRDV przygotowała katalog pomysłów na zagospodarowanie dachów. Katalog zawiera aż 130 pomysłów, od typowych ogrodów czy ogrodów dla motyli, przez pola golfowe, aż po cmentarze.

Jak deklarują autorzy powstałego z inicjatywy władz Rotterdamu Rooftop Catalogue, ma on zainspirować ludzi nie tylko w Rotterdamie, ale na całym świecie do rozejrzenia się po dachowej przestrzeni. Pokazuje ponad 130 przykładów wykorzystania dachów, podzielonych na kategorie według typów dachów, typologii budynków, wyzwań miejskich i celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

MVRDV swoją obszerną propozycję pod oryginalną nazwą Rooftop Catalogue opracowała w porozumieniu z organizacją Rotterdamse Dakendagen. Istotą jej działalności jest popularyzacja przystosowywania dachów do – jak sama pisze – „zdrowego, tętniącego życiem, integracyjnego, atrakcyjnego i przyszłościowego miasta”.

Sama pracownia MVRDV specjalizuje się w architekturze innowacyjnej, zielonej, a zarazem praktycznej, którą projektuje „dla zmieniającego się świata”. Pracownia od 1992 r. otrzymała 142 nagrody i nominacje. Jej projekty domów jednorodzinnych i obiektów użyteczności publicznej ziściły się w 47 krajach świata.

„Poza zagęszczającymi się miastami jest dużo miejsca na rozwiązanie problemów mieszkaniowych, transformacji energetycznej, adaptacji do klimatu i integracji. W tej kombinacji wyzwań jedno rozwiązanie pomaga drugiemu. Wymaga to dobrego projektu, skutecznej polityki, szerokich badań i różnorodnych przykładów. Katalog dachowy to świetny początek. W samym Rotterdamie czeka na nas 18 km2 powierzchni na płaskich dachach!” – piszą architekci i urbaniści z pracowni MVRDV, którzy tworzą „rodzinę 353 kreatywnych umysłów”.

Wedle ich szacunków, dachy stanowią 15 – 35 proc. całkowitej powierzchni terenów miejskich, jednak tylko 2 proc. ich powierzchni jest zagospodarowywanych.