Hasco-Lek S.A.: odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdrowotne to nasze DNA

Powstała prawie 40 lat temu rodzinna firma Hasco-Lek S.A. jest dziś jednym z największych pracodawców na Dolnym Śląsku i zarazem liderów rynku farmaceutycznego w Polsce. Każdego roku dostarcza ponad 60 milionów opakowań produktów. Oznacza to, że statystycznie każdy Polak ma w swojej apteczce produkt Hasco-Lek S.A. Firma od samego początku stawia dobro i zdrowie pacjentów na pierwszym miejscu, od zawsze dbając o wysoką jakość swoich produktów.

 

Hasco-Lek S.A zostało założone w 1984 r. we Wrocławiu przez dr. Stanisława Hana, a swoją działalność rozpoczęła od produkcji syropów, które produkowane są do dziś. Przedsiębiorstwo jako pierwsze na świecie zapoczątkowało produkcję kapsułek żelatynowych miękkich metodą wytłaczania matrycowego. Dziś Hasco-Lek S.A. zatrudnia około 1000 osób i kolejne pół tysiąca w spółkach Grupy Hasco, konsekwentnie budując wysoką pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej i planując ekspansję na inne kraje oraz pretendując do grupy liderów rynku światowego.

Nowa inwestycja w bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Europy

Odpowiedzialność społeczna w branży farmaceutycznej jest szczególnie ważna, z uwagi na istotny wpływ na politykę prozdrowotną. – Czujemy się odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych produktów, dlatego każdy z nich jest dokładnie przebadany, aby był skuteczny, bezpieczny i produkowany w standardach farmaceutycznych. Firmę tworzą farmaceuci, dla których dobro i zdrowie pacjenta zawsze jest na pierwszym miejscu. Pacjenci, którzy kupują nasze leki często nie zdają sobie sprawy z działań, jakie są przez nas podejmowane, czy z ilości pracy jaka jest wykonywana, aby wytworzyć produkt najwyższej jakości – tłumaczy dr Tomasz Han, Wiceprezes Zarządu Hasco-Lek S.A.

Hasco-Lek S.A. pragnie odpowiedzieć także na problemy powstałe wskutek niestabilnej sytuacji geopolitycznej i okresu pandemii, które uwydatniły konieczność uniezależnienia się od azjatyckich rynków dostaw leków. Z myślą o wzmocnieniu odporności krajowych systemów ochrony zdrowia, firma postanowiła zainwestować w nowoczesny budynek z liniami do syntezy API (ang. Active Pharmaceutical Ingredients). Inwestycja pozwoli na produkcję substancji aktywnych do leków, skupiając się głównie na tych, które wspomogą leczenie chorób kardiologicznych, cukrzycy, zaburzeń neurologicznych i psychicznych.

Nowoczesne laboratoria powstają w Siechnicach pod Wrocławiem. Po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów innowacyjna linia pilotażowa będzie wykorzystywana do produkcji API w celach rejestracji, dostarczania do rozwoju i produkcji produktów leczniczych. Umożliwi także syntezę innowacyjnych substancji aktywnych w celu użycia ich w badaniach przedklinicznych oraz klinicznych pierwszej i drugiej fazy.

Odpowiedzialni za przyszłość – współpraca nauki i biznesu

Hasco-Lek S.A., oprócz badań i analityki, myśli też o przyszłych kadrach. W tym celu w jednej ze spółek Grupy Hasco został uruchomiony program stypendialny dla studentów Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Po jego zakończeniu oferowane jest absolwentom wrocławskiej uczelni odbycie płatnego stażu, a także możliwość podjęcia pracy w strukturach spółek z Grupy Hasco.

Wspólne inicjatywy realizowane pomiędzy spółką a uczelnią, mają na celu stworzenie warunków rozwijających i zacieśniających współpracę środowiska nauki i biznesu. Ważnym elementem tej kooperacji są działania zmierzające do wdrożenia w praktyce wyników prowadzonych prac badawczo-rozwojowych i ich upowszechnienie, a także wzajemna pomoc w uzyskiwaniu dostępu do najnowszych osiągnięć naukowych i technicznych.

– Celem naszej współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim jest nie tylko motywowanie studentów do pracy nad rozwojem osobistym, ale także promowanie dobrych wyników w nauce. Uruchomiony program umożliwia stypendystom prowadzenie wspólnych prac badawczych i realizację badań w ramach pracy dyplomowej – mówi dr Tomasz Han, Wiceprezes Zarządu Hasco-Lek S.A.

Poprawa zdrowia i jakości życia pacjentów

Hasco-Lek S.A. w centrum uwagi stawia zdrowie i poprawę jakości życia pacjentów, dlatego wiele czasu i pracy poświęcono także na rozwój wrocławskiego szpitala Vratislavia Medica, którego głównym właścicielem jest firma Hasco-Lek S.A. Początkowo był to ośrodek rehabilitacyjno-ortopedyczny, jednak mając na uwadze ograniczenia w dostępie do usług medycznych oraz długi czas oczekiwania na leczenie, rozszerzono zakres świadczonych tam usług. Placówka z biegiem czasu przekształcona została w kompleksowy szpital, który łączy w sobie wysokiej jakości opiekę rehabilitacyjną z zaawansowanymi procedurami chirurgicznymi i innowacyjnymi terapiami, w tym m.in. wysokospecjalistyczne zabiegi z zakresu laryngologii, chirurgii szczękowo-twarzowej, ortopedii, chirurgii kręgosłupa, uroginekologii, chirurgii plastycznej i ogólnej.

Tym samym działania podejmowane bezpośrednio przez Hasco-Lek S.A. lub poprzez podmioty , których właścicielem jest Hasco-Lek S.A. świadczą o poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów.

Materiał Partnera

Hasco-Lek S.A. jest Partnerem Strategicznym i Członkiem Kapituły XIII edycji Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”. Spółka jest także laureatem X edycji Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” w kategorii wolontariat.